15.6.2009 17:45 | Päivitetty: 15.6.2009 18:30
Helsinkiläisnaisen sieppauksesta epäiltyä Juha Turusta uhkaa virasta pidättäminen. STT:n saamien tietojen mukaan virasta pidättämistä on käsitelty jo Turun yliopistossa johtoryhmässä ja asia on valmistelussa.
Turunen, 44, on työskennellyt Turun yliopistossa erilaisia määräaikaisissa virka- ja työsuhteissa vuosituhannen alusta lähtien. Vuodesta 2002 alkaen hän on toiminut rehtorinvirastossa suunnittelijana.
Ylen mukaan Turusella oli huhtikuun ja toukokuun aikana muutamia henkilökohtaisiin syihin perustuvia virkavapaita ja muutamia sairauspoissaoloja. Viime viikon tiistaista hän on ollut palkattomalla virkavapaalla.
Epäillyllä on useita yliopistotutkintoja ja ammatillista koulutustaustaa. Hän on opiskellut muun muassa Turussa ja Tukholmassa.
Viestintäjohtaja Maija Palonheimon tiedossa ei ole, että Turusella olisi yliopistotehtäviensä kautta ollut minkäänlaisia kytköksiä hissiyhtiö Koneeseen, Koneen säätiöön tai johonkin Herlinien teollisuussuvun jäsenistä.
Yli kaksi viikkoa siepattuna ollut nainen on Koneen edesmenneen suuromistajan ja toimitusjohtajan Pekka Herlinin tyttärentytär.
Turunen on maanantaina eronnut Turun Yrittäjien hallituksesta. Puheenjohtaja Tuula Lindströmin mukaan Turunen on ilmoittanut yhdistyksen lakimiehelle, että eroaa tehtävästään.
Turunen istuu parhaillaan Helsingin poliisivankilassa odottamassa huomista vangitsemisoikeudenkäyntiä. Häntä esitetään vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä panttivangin ottamisesta.
Juha Turunen kuului yrittäjäjärjestön hallitukseen viime marraskuusta asti.
Poliisi: Dna kytkee Turusen lunnasrahoihin ja siepatun asuntoon 16.6.2009
Holmlund: Poliisin tehokkuus ehkäisee sieppauksien toistumista 16.6.2009
Satasen seteleinä lunnasrahoista syntyy 8-10 kappaletta metrin pinoa 16.6.2009
Henkilösuojaus on Suomessa hurjassa kasvussa 16.6.2009
Poliisi on yhä epävarma miljonäärin tyttären sieppaajien määrästä 15.6.2009
Sieppausdraamassa norjalainen sivujuoni 15.6.2009
Naapuri ihmetteli suljettuja kaihtimia 15.6.2009
Kauppalehti: Herlinien yhtiöt eivät auttaneet lunnasrahajärjestelyissä 15.6.2009
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi