perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Sorvalin vanhaa hautausmaata raivataan esiin Viipurissa

9.6.2007 9:11

VIIPURI. Viipurin Sorvalin hautausmaan kunnostustyöt ovat hyvällä alulla. 1700-luvulla perustettuun Sorvaliin on haudattu kymmeniä tuhansia suomalaisia.

Villiintyneen kasvillisuuden keskeltä on raivattu esiin kolhiintuneita hautakiviä, joissa osa vainajan nimestä on vielä tallella. Paikalle on tarkoitus pystyttää muistopuisto, johon jäisi mm. suomalaissukujen hautapaikkoja.

Heinäkuussa Sorvalia tulee raivaamaan noin 30-henkinen vapaaehtoisten ryhmä. Työtä riittää pensaiden ja risukon karsimisessa. Viipurin kaupunki on luvannut auttaa puiden kaadossa.

Hautausmaan kunnostukseen on saatu EU-rahaa, mutta myös Viipurin kaupunki ja Karjalan Liitto osallistuvat kustannuksiin. Reilun 200 000 euron summa riittää vain tälle vuodelle hankkeen alkuvaiheeseen, jatkorahoituksesta ei ole tietoa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.