lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Suomen vaalit hyvin esillä Venäjän tiedotusvälineissä

30.1.2006 14:44

Pietari. Presidentti Tarja Halosen uudelleenvalinta oli yksi pääuutisista Venäjän mediassa maanantaina.

Television valtakunnalliset pääkanavat ORT, Rossija ja NTV näyttivät kuvaa vaalivalvojaisista ja ratkaisun hetkistä. Myös pietarilaiskanavat kommentoivat vaaleja.

Halosen todettiin olevan ensimmäinen naispresidentti, joka on valittu toiselle kaudelle. Häntä luonnehdittiin poliitikkona sosiaalisen oikeudenmukaisuuden kannattajaksi.

Suomen kansantalouden suotuisan tilan arveltiin olevan yksi selitys Halosen menestykselle. NTV-kanavalla kerrottiin myös presidentin Nato-kielteinen kanta. Uudelleenvalitun presidentin harrastuksiksi mainittiin uiminen, teatteri ja jazz.

Tunnettu pietarilainen tv-kommentaattori Aleksander Tshizhenok seurasi Suomen presidentinvaaleja Lappeenrannassa ja Imatralla muutaman muun venäläisjournalistin kanssa.

Tshizhenokia ihmetytti vaalien hiljaisuus. Vaalitaistelua ei näkynyt katukuvassa ollenkaan ja vaalipaikalle oli hankala löytää. Toisin on Venäjällä, jossa vaalien aikainen katukuva on täynnä lippuja, julisteita ja kovaäänisiä.

Tshizhenokin mielestä Halosen valinta takaa jatkuvuuden Suomen ja Venäjän suhteissa. Halosen kielteinen Nato-kanta tarkoittaa Tshizhenokin mukaan sitä, ettei Suomi liity sotilasliittoon seuraavan kuuden vuoden aikana.

Niinistön valinnalla olisi voinut olla arvaamattomat seuraukset. Niinistöstäkin tosin jäi venäläisjournalisteille erinomaisen myönteinen kuva. Niinistön vaalikojulla nälkäiset toimittajat näet ruokittiin erinomaisella suomalaisella makkaralla.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.