lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Suomessa pohjoismaista eniten korkeakouluopiskelijoita

26.10.2009 10:18

Suomessa on Pohjoismaista suhteellisesti eniten yliopisto- ja korkeakouluopiskelijoita. Suomalaisista 20–39-vuotiaista lähes joka viides opiskelee ns. korkea-asteella. Ruotsissa ja Islannissa korkeakouluissa opiskelee noin joka seitsemäs ja Tanskassa ja Norjassa noin joka kahdeksas samanikäinen.

Tiedot kertoo vasta ilmestynyt Pohjoismaiden tilastollinen vuosikirja Nordisk statistisk årsbok - Nordic Statistical Yearbook 2009.

Vuosikirja vertaa Pohjoismaiden ihmisten elämää, tapoja ja elinympäristöä monelta kantilta.

Se kertoo muun muassa, että grönlantilaiset, suomalaiset ja tanskalaiset miehet ovat Pohjolan lyhytikäisimpiä. Vastasyntyneiden grönlantilaispoikien odotettavissa oleva elinaika on keskimäärin 66,3 vuotta ja suomalais- ja tanskalaispoikien 76,3 vuotta. Pisimpään eli keskimäärin 83,2-vuotiaiksi voivat odottaa elävänsä ruotsalaistytöt.

Kirjan mukaan viisivuotiaista ruotsalaislapsista 98 prosenttia oli viime vuonna päivähoidossa kodin ulkopuolella. Suomessa vastaava osuus oli Pohjoismaiden pienin eli 77 prosenttia.

Ruotsalaiset tupakoivat pohjoismaalaisista vähiten. Ruotsalaismiehistä 87 ja ruotsalaisnaisista 85 prosenttia ei tupakoi päivittäin. Suomalaisnaisista on päivittäin polttamatta 83 prosenttia, mutta suomalaismiehistä vain 74 prosenttia.

Kirja kirjaa myös viime vuoden työllisyyden: suomalaisnaisten työttömyysaste oli Pohjoismaiden suurin, 6,7 prosenttia, norjalaisnaisten pienin, 2,3 prosenttia.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.