20.5.2011 11:53
Tuloerot eivät ole enää kasvaneet Suomessa 1990-luvun lopun malliin.
Suomi ei ole enää tuloerojen kasvun kärkimaa, kertoo Tilastokeskus. Vuosina 2005–2009 tuloerot pysyivät Suomessa lähes ennallaan. Vuonna 2009 tuloerot pienenivät, koska suurituloisimman kymmenykset tulot laskivat.
Kansainvälisissä vertailuissa Suomi näyttäytyi 1990-luvun laman jälkeen nopeasti kasvavien tuloerojen maana. Viime vuosina tämä kehitys on kuitenkin taittunut.
Vuonna 2009 Suomen tuloerot olivat 29 Euroopan maan vertailussa kahdeksanneksi pienimmät. Suomen ohella tuloerot pysyivät ennallaan Hollannissa ja Kreikassa.
Tuloerot pienenivät 15 maassa ja kasvoivat 11 maassa. Eniten tuloerot kapenivat Puolassa, Irlannissa ja Virossa. Suurinta kasvua mitattiin puolestaan Bulgariassa, Romaniassa ja Tanskassa.
Tuloerojen kaventumiseen on Suomessa vaikuttanut rikkaimpien tulojen pienentyminen. Vuonna 2009 tulot pienenivät Tilastokeskuksen mukaan etenkin suurituloisimman kymmenyksen yläpäässä. Kaikissa muissa tuloryhmissä tulot kasvoivat.
Myös tulonsiirtojen kasvu ja verojen pienentyminen kavensivat tuloeroja. Tilastokeskuksen mukaan tulonsiirrot lisääntyivät 9 prosenttia. Kasvua kertyi erityisesti vanhuuseläkkeissä ja työttömyysturvamaksuissa. Verot ja veroluontoiset maksut pienenivät 4,8 prosenttia.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi