lauantai 21.11.2009 | Hilma  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Syrjäytyminen ja alkoholi synnyttävät väkivaltaa

21.1.2008 0:05

Imatra. Tuosta lähikaupasta pariskunta lähti, tuossa he kääntyivät kohti kotia, tuossa rappukäytävässä heitä ammuttiin.

Sienimäki on Imatran tuoreimman henkirikoksen näyttämö. Mies kuoli ja nainen haavoittui, kun naisen entinen puoliso ampui heitä yllättäen viime huhtikuussa.

Mustasukkainen tekijä surmasi itsensä pian ampumisten jälkeen.

Itävaltalaisen miehen kuolema oli uusi luku kaupungin synkkään henkirikosten tilastoon.

Väkilukuun nähden niitä tehdään eniten Imatralla, vaikka monen kaupunkilaisen mukaan väkivaltaa ei ole enempää kuin muuallakaan.

"Rauhalliselta vaikuttaa", kertoo Sienimäelle Uudestakaupungista elokuussa muuttanut Suvi Viitanen Siwan kassalla.

Kauppakassejaan täyttävät sienimäkeläiset hämmästelevät Imatran vähemmän mairittelevaa sijoitusta tilastoissa.

"Kai tämä suuri työttömyys vaikuttaa", Auli Grön pohtii.

Yhden mielestä väkivallan syy on ulkomaalaisissa, toisen mielestä suvaitsemattomuudessa. Surmatalossa asuvan Krista Hallikaisen mukaan kaupungissa syrjitään maahanmuuttajia ja seksuaalisia vähemmistöjä.

Pienen lapsen äiti Hallikainen kertoo, että seutu on joskus rauhaton. Perhe aikoo muuttaa kaupungista pienemmälle paikkakunnalle ennen kuin lapsi menee kouluun.

Kerrostalon edessä maassa lojuu yksinäinen oluttölkki.

Kuten yleensä, alkoholi on usein mukana väkivaltarikoksissa Imatrallakin. Kulutukseen on perinteisesti vaikuttanut myös halpa ja vahva itäviina.

Päihteiden lisäksi väkivallan taustalla on monia syitä: sitkeä rakenteellinen työttömyys, syrjäytyminen, muuttotappio.

"Ne ovat asioita, jotka kaikki vähän ruokkivat toinen toisiaan", rikoskomisario Seppo Immonen sanoo.

Lisää aiheesta:

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.