9.11.2006 15:17 | Päivitetty: 9.11.2006 16:05
Silja Symphony Kustaanmiekan salmessa.
Tallinkin hallitus on pyytänyt anteeksi risteilytörttöilyään Silja Symphony -laivan henkilökunnalta.
Silja Linen viestintäpäällikkö Tuomas Nylund kertoi STT:lle, että anteeksipyyntö on lähetetty henkilökunnalle sähköpostilla. Nylund ei suostunut täsmentämään viestin sisältöä.
Ruotsalaisen Aftonbladet-lehden mukaan Tallinkin toimitusjohtajan Keijo Mehtosen piti torstaina käydä aluksella esittämässä anteeksipyyntö. Nylundin mukaan tämä ei pidä paikkaansa, koska Mehtonen oli torstaina matkoilla Pohjoismaiden ulkopuolella.
Ruotsalaisia merimiehiä edustavan ammattiliitto SEKOn mukaan Tallinkin hallituksen jäsenet käyttäytyivät öykkärimäisesti ja väkivaltaisesti Silja Symphonyn henkilökuntaa kohtaan Tukholman-risteilyllä runsaat pari viikkoa sitten.
Liiton puheenjohtajan Janne Rudénin mukaan johtajat uhkasivat erottaa koko Silja Symphonyn henkilöstön ja baarimestaria lyötiin.
Liiton tietojen mukaan risteilylle osallistuivat Tallinkin ja Siljan hallitukset ja muun muassa Tallinkin hallituksen puheenjohtaja ja toimitusjohtaja.
Liitto kertoi keskiviikkona aikovansa tehdä johtajien toimista ilmoituksen poliisille parin päivän sisällä.
Aftonbladetin mukaan liitto vaatii Tallink-johdolta "miljoonaluokan" vahingonkorvauksia.
Nylundin mukaan asia selvitetään laivan henkilökunnan ja SEKOn kanssa ensi viikolla.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi