perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Tiistai on alkanut maanantaita helteisempänä

13.7.2010 6:51 | Päivitetty: 13.7.2010 11:48

Marjaana Malkamäki

Ennätyshelteet jatkuvat. Sairionrannassa Hämeen linnaa vastapäätä lukuisat uimarit kävivät vilvoittelemassa maanantaina.

Ennätyshelteet jatkuvat. Sairionrannassa Hämeen linnaa vastapäätä lukuisat uimarit kävivät vilvoittelemassa maanantaina.

Tänään syntyy jälleen kesän uusi lämpöennätys, ennakoi Ilmatieteen laitos. Eilisen tavoin ennätyslukemiin päästäneen vasta illansuussa, arvioi päivystävä meteorologi Minna Alatalo. Kuuminta keliä odotetaan Itä- ja Kaakkois- ja Keski-Suomeen. Rannikolle ennätyksiä ei ole luvassa, sillä tuulet käyvät etelästä.

Eilen kuluvan vuoden ennätyslukemaksi mitattiin 33,9 astetta Puumalassa Etelä-Savossa. Yhtä lämmintä Suomessa on ollut viimeksi 1930-luvulla.

Tänään mennään ainakin samoihin lukemiin kuin eilen. "Jo nyt on hivenen lämpimämpi kuin eilen tähän aikaan. Myös tuuliolosuhteet ovat melko samanlaiset kuin eilen", Alatalo kertoo.

Suomen kaikkien aikojen ennätys 35,9 astetta mitattiin vuonna 1914 Turussa. Tämä ennätys menee tuskin vielä rikki. "On epätodennäköistä, että sinne asti päästään. Kyllä tässä ihan tämän kesän lämpöennätyksiä seurataan", Alatalo sanoo.

UV-säteily on voimakasta maan etelä- ja keskiosassa, jossa UV-indeksin arvo on kuusi.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.