27.11.2006 20:30
Italiasta syksyllä tuotettu tryffelikoira Ciro yllätti omistajansa Jaana Lamppu-Blickin ja Johanna Heiskasen sienimetsällä sunnuntaina Lahdessa löytämällä ilmeisesti tryffelisienen.
"Olimme etsimässä suppilovahveroita, kun Ciro ryhtyi kaivamaan maata ja maasta löytyi ihan tryffeliarominen ja tryffelin näköinen sieni", Lamppu-Blick kertoo. Maanantaina sama koira löysi seitsemän sientä lisää.
Tarkemmin naiset eivät halua löytöpaikkaa paljastaa, ovathan hyvät tryffelipaikat Italiassakin tarkoin varjeltuja salaisuuksia.
Jos kyseessä on todella hyvä syötävä tryffelilaji, niin löytö on Lamppu-Blickin mukaan harvinainen.
Molemmat naiset pitävät tryffelikoirista, Heiskasella on niitä kaksi narttua, erinomaiset sienikoirat Hertta ja Ässä.
Puolitoistavuotias Ciro on Heiskasen ja Lamppu-Blickin yhteinen ja lisäksi Lamppu-Blickillä on jo entuudestaan toinen sienikoira, vajaa parivuotinen Siiri. Kaikki neljä koiraa ovat Lagotto Romagnolo -rotua.
Ciro harjoitteli jo Italiassa tryffelien etsimistä. Lamppu-Blick toi tryffeleitä mukanaan Italiasta ja hänen mukaansa Ciro on hyvin löytänyt piilotetut tryffelit.
"Suppilovahverot, kantarellit ja mustat torvisienet koiramme löytävät ihan mennen tullen. Lisäksi kaikki neljä sienikoiraa ovat ihania koiria ja erinomaisia sienestyksessä", Lamppu-Blick kertoo.
Hän lähetti maanantaina sienilöytönsä Turun yliopiston kasvimuseoon dosentti Seppo Huhtiselle. Huhtinen aikoo tutkia näytteen tiistaina.
"Tryffeli mielletään herkkusuiden kalliiksi sieneksi, mutta on yleisnimi ja yksi esimerkki näistä maan alla elävistä sienistä. Vasta mikroskoopilla selviää, mikä laji tämä Lahdesta löytynyt sitten mahdollisesti on", Huhtinen sanoo.
Suomesta löytyvät tryffelit ovat kuitenkin pienikokoisempia ja eri lajeja kuin esimerkiksi eteläeurooppalaiset herkut.
Tryffelikoiran löytämät sienet varmistuivat kalkkitryffeleiksi 28.11.2006
TIETOKULMAMusta timantti 27.11.2006
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi