lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Tulli antoi takavarikoidut nettiviinat tilaajille maksettuja veroja vastaan

10.12.2009

TULLI

Viinikauppa.comista tilattuja alkoholijuomia oli eteläisen tullipiirin hallussa runsaasti jo tammikuussa 2005.

Viinikauppa.comista tilattuja alkoholijuomia oli eteläisen tullipiirin hallussa runsaasti jo tammikuussa 2005.

Helsingin käräjäoikeus purki keskiviikkona Viinikauppa.comin asiakkaiden netistä tilaamien alkoholijuomien takavarikot.

Juomia on lojunut tullin varastossa reilusti yli 100000 litraa.

Nyt tulli aikoo luovuttaa juomat tilaajille, joita on Viinikauppa.comin arvion mukaan ainakin 800. Tullin mukaan tilaajat saavat juomansa, jos maksavat niistä valmisteverot.

Juomia on kertynyt keväästä 2004 lähtien.

Tuolloin tulli alkoi ottaa niitä haltuun valmisteverotuslain nojalla. Sittemmin haltuunotot muuttuivat takavarikoiksi, joista viimeinen tehtiin viime vuoden keväällä.

Juomista valtaosa on viiniä ja olutta. Ainakin osa niistä saattaa Viinikauppa.comin mukaan olla pilaantunut vuosien varastoinnin jälkeen.

Syyttäjä halusi pitää juomat takavarikossa keskiviikkoon asti sillä perusteella, että ne olivat todisteina rikostutkinnassa pakkaus- ja kuljetustapansa sekä pakkauksissa olevien merkintöjen vuoksi.

Viinikaupan ja kuljetusyhtiön edustajia syytetään käräjillä ammattimaisesta alkoholipitoisen aineen välittämisestä.

Keskiviikkona jutun pääkäsittely saatiin oikeudessa loppuun, eikä syyttäjä enää vaatinut takavarikon jatkamista.

Käräjäoikeus ilmoittaa helmikuussa, antaako se jutussa tuomion talven aikana vai pyytääkö se ensin EU-tuomioistuimesta ennakkoratkaisun. Ennakkoratkaisun hankkimista pyysi syyttäjä loppulausunnossaan keskiviikkona.

Myös syytettyjä puolustavan lakimiehen Petteri Snellin mielestä ennakkoratkaisu pitää pyytää, ellei oikeus päätä hylätä syytteitä ilman sitä.

Snellin mukaan EU-oikeudelta halutaan kysyä, onko alkoholin kaukomyynti Suomeen sallittua vai ei.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.