lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Tuntemattoman seurueen epäillään yrittäneen viedä rannalta kolmevuotiaan tytön

1.7.2009 13:13 | Päivitetty: 1.7.2009 16:14

Kahden naisen ja yhden miehen seurueen epäillään yrittäneen siepata kolmevuotiaan tytön äidiltään Tampereen Tohlopinjärven uimarannalla tiistaina noin kello 16.30. Poliisi tutkii tapausta vapaudenriistona.

Poliisin mukaan tytön luokse oli tullut tuntematon noin 20-vuotias nainen, joka oli halannut tyttöä ja ottanut hänet syliinsä.

Nainen ehti kävellä tyttö sylissään joitakin kymmeniä metrejä poispäin rannalta toisen naisen ja miehen kanssa. Sitten tytön äiti tuli ja otti lapsensa naisen sylistä.

”Tappelua ei syntynyt, mutta sananvaihtoa siinä tapahtui. Seurueessa ollut mies oli sanonut jotain huonolla suomen kielellä”, rikoskomisario Anssi Köykkä kertoo.

Tuntematon seurue poistui paikalta mahdollisesti autolla. Lapsen äiti otti tapauksen jälkeen yhteyttä poliisiin ja kertoi tapahtuneesta. Poliisi ei ole vielä kuullut kunnolla äitiä tai muita silminnäkijöitä, joten tiedot tapahtumasta ovat vielä alustavia ja epävarmoja. Poliisin mukaan kyse voi olla myös väärinkäsityksestä.

”Alustavien tietojen perusteella on syytä epäillä, että he olivat viemässä lasta pois rannalta. Parasta olisi, jos pääsisimme kuulemaan molempia osapuolia”, rikoskomisario Köykkä sanoo.

Pirkanmaan poliisilaitos pyytää yleisöltä mahdollisia havaintoja kahdesta naisesta ja miehestä sekä heidän mahdollisesti käyttämästään autosta.

Poliisin mukaan naiset ja mies ovat noin 20-vuotiaita ja tummahiuksisia. Lapsen syliin ottaneella naisella on pitkät ja kiharat hiukset, tummat silmät ja tummahko iho.

Poliisin mukaan kolmikko vaikutti ulkomaalaiselta.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.