lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Tutkimus suosittaa voimaharjoittelua fibromyalgiaan

25.10.2007 5:36 | Päivitetty: 25.10.2007 7:58

JYVÄSKYLÄ. Fibromyalgiaa sairastavat saattavat hyötyä voimaharjoittelusta, kertoo tuore väitöstutkimus. Fibromyalgian pahin oire on kehossa tuntuva lähes jatkuva kipu. Aiemmin on epäilty, että voimaharjoittelu saattaisi pahentaa lihaskipuja.

Jyväskylän yliopistossa fibromyalgiaa selvittäneen Heli Valkeisen mukaan voimaharjoittelu kehitti tautia sairastavien iäkkäiden naisten lihasvoimaa. Se myös hieman vähensi oireyhtymään kuuluvia kipuja.

Fibromyalgia on oireyhtymä, jonka keskeisimpänä oireena on pitkäkestoinen, laaja-alainen kipu. Oireyhtymään kuuluu usein myös muun muassa uupumusta ja yöunen rikkonaisuutta.

Fibromyalgiaa esiintyy tyypillisimmin keski-ikäisillä ja sitä vanhemmilla naisilla. On arvioitu, että oireyhtymästä kärsii 1–2 prosenttia suomalaisista.

Sairauden perussyytä ei tunneta. Nykyisin sen kuitenkin otaksutaan liittyvän keskushermoston toimintaan.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.