16.1.2008 5:32 | Päivitetty: 16.1.2008 12:20 | Kommentit
Rakennusalan työt pysähtyivät tänään puolelta päivin. Kaikilla rakennusalojen työpaikoilla vietettiin 14 minuutin hiljainen hetki viime vuonna työtapaturmissa kuolleiden työtovereiden muistolle.
Työnantajia edustava Rakennusteollisuus RT ohjeisti eilen jäsenyrityksiään, että hiljainen hetki on työnseisaus. Työnantajat voivat tällöin vähentää hiljaisen hetken viettäjiltä 14 minuutin palkan.
"Olimme kertoneet hiljaisesta hetkestä työnantajapuolelle hyvissä ajoin. Tässä on heidän vastauksensa", sanoi Rakennusliiton toinen puheenjohtaja Kyösti Suokas.
Hiljainen hetki alkoi tasan kello 12. Se kesti yhden minuutin jokaista kuolonuhria kohti. Rakennusliitto kehotti lopettamaan silloin työt kaikissa työkohteissa.
Rakennustyömaiden tapaturmia ei ole saatu kuriin ponnisteluista huolimatta. Uudenmaan työsuojelupiirin tarkastajien mukaan ongelmana ovat pitkät aliurakointiketjut ja ulkomaiset työntekijät. Työmailla on työntekijöitä, joiden ammattitaidosta kenelläkään ei ole tietoa.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi