perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Vasemmistoliitto haluaa pilkkoa valtionvarainministeriön

13.12.2006 13:13

Vasemmistoliitto haluaa jakaa valtionvarainministeriön kahtia virkamiesvallan vähentämiseksi. Puolueen puheenjohtaja Martti Korhonen ehdottaa ministeriön jakamista budjettiministeriöksi ja talouden rakenteellisia kysymyksiä käsitteleväksi talousministeriöksi.

"Valtionvarainministeriössä virkamiesten valta on tällä hetkellä ylikorostunut tavalla, joka on selkeä jäänne 1990-luvun laman aikaisesta sanelupolitiikasta", Korhonen kirjoittaa tiedotteessaan.

Ministeriöiden uusi työnjako vahvistaisi Korhosen mukaan poliittisten päätöksentekijöiden ohjausvaltaa talouspolitiikassa ja virkamiesvallasta voitaisiin näin siirtyä kohti demokraattisempaa budjettipolitiikkaa.

Samalla vasemmistoliitto ehdottaa, että kunta-asiat tulisi keskittää yhteen ministeriöön. Niin ikään myös pakolaisasiat tulisi keskittää yhteen ministeriöön, jonka vasemmistoliiton mielestä tulisi olla työministeriö.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.