1.9.2006 11:54
Viimeistä kertaa tänä syksynä kirjoitettava nykymuotoinen äidinkielen ylioppilaskoe on saanut abiturientit ryntäämään suorittamaan sen jo syksyllä pois alta.
Äidinkielen kokeeseen on nyt ilmoittautunut lähes kaksinkertainen määrä kokelaita tavanomaiseen verrattuna. Kaikkiaan ilmoittautuneita on nyt 16 911, kun viime syksyn lukumäärä oli 9 037.
Äidinkielen koe muuttuu ensi keväänä kaksiosaiseksi ja sisältää tekstitaidon kokeen ja esseekokeen.
Syksyn 2006 ylioppilastutkinto käynnistyy maanantaina 11. syyskuuta pitkän vieraan kielen kuullunymmärtämiskokeella.
Äidinkielen koetta lukuun ottamatta muiden kokeiden osallistujamäärät ovat enimmäkseen pysyneet ennallaan tai hieman pienentyneet.
Esimerkiksi ruotsin, lyhyen saksan ja pitkän matematiikan kokeisiin on nyt edellissyksyä vähemmän ilmoittautuneita.
Yleensäkin syksyllä suosittu pitkä englanti on nyt lisännyt suosiotaan.
Kaikkiaan tämän syksyn tutkintoon on ilmoittautunut noin 39 400 henkeä, mikä on syksyn tutkintojen ennätys. Osallistujamäärä on kasvanut hieman yli 2 700:lla viime syksystä.
TAUSTAKritiikkiä peliin 1.9.2006
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi