9.2.2007 0:01
Ilomantsin poliisipiiri yhdistyy Kari Salmen mietinnössä Joensuun ja Kiteen piireihin. Ilomantsin poliisipäällikölle Jarmo Nykäselle se merkitsisi muuttoa Joensuuhun.
Sisäministeriön valtiosihteerin Kari Salmen (sd) työryhmä on päässyt yksimielisyyteen mietinnöstä, jonka mukaan maassa lakkautettaisiin yli 60 poliisipiiriä. Jäljelle jäisi alle 30 piiriä.
Mietinnön lopullisesta tekstistä päätetään tänään. Valtioneuvosto voi päättää yksin poliisipiirien määrästä. Sisäministeri päättäisi pääpoliisiaseman sijainnista uusissa poliisipiireissä.
Työryhmä perustelee esitystään poliisin työn tehostamisella ja palvelujen turvaamisella koko maassa. Salmen mukaan poliisin läsnäolo säilyy jatkossa myös paikallistasolla. Suoraan uudistus koskisi kymmeniä poliisipäälliköitä ja heidän esikuntiaan.
"Nyt saadaan päälle uusi vaihde poliisin johtamisessa ja palvelujen turvaamisessa", Salmi uskoo.
Salmen mukaan hallitus voisi päättää uudistuksesta myös toimitusministeristönä.
"Mikä sen lääninpoliisijärjestelmän merkitys on. Voiko 30 poliisipiiriä johtaa suoraan poliisiylijohdosta", hän kysyy miettien uudistuksia pohtivan ryhmänsä jatkotyötä.
Myös valtioneuvoston hyväksymät tuottavuusvaatimukset sanelevat Salmen mukaan uudistusta. Koko uudistus on hänen mukaansa luonteeltaan samankaltainen kuin meneillään oleva kunta- ja palvelurakenneuudistus.
"Ihmiset kysyvät nyt, kerätäänkö kaikki resurssit pääpoliisiasemille. Näin tässä ei saa käydä. Tällä uudistuksella varmistetaan palvelut", Salmi sanoo.
Salmen mukaan kuntalaiset kaipaavat alueille poliisimiehiä, mutta eivät välttämättä poliisipäälliköitä. Hänen mielestään ei voi olla kovin järkyttävä asia, jos passin uusimiseksi joutuu matkustamaan kerran viidessä vuodessa 30 kilometriä.
Salmi ei osaa sanoa millaisia euromääräisiä vaikutuksia uudistuksella on. Hänen arvionsa mukaan poliisi haluaa varmaankin käyttää esimerkiksi lakkautettavista päällikköviroista vapautuvat eurot tavallisten poliisien palkkaamiseen.
Ryhmässä on mukana maan korkein poliisijohto. Salmi on ryhmän ainoa maallikkojäsen.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi