Emma-museon johtaja: Guggenheimin vaikutus olisi positiivinen

 |   | 
 
STT

Espoon modernin taiteen museon Emman johtaja suhtautuu Guggenheim Helsinki -hankkeen etenemiseen myönteisesti.

"Positiivinen asia ilman muuta. Mielestäni Suomi ansaitsisi tällaisen laitoksen", johtaja Markku Valkonen sanoo.

Guggenheimin vastustajat ovat jo ehtineet luonnehtia museota vieraan maan hirviöksi, joka tulee ja nielaisee pienen Suomen omat taidemuseot.

"En usko, että näin kävisi. Totta kai Guggenheimin tuleminen saisi sokkiaallon liikkeelle, mutta se voisi toisaalta olla vain hyväksi."

Guggenheimin kannattajat puolestaan ovat esittäneet, kuinka Guggenheim tullessaan kasvattaisi pääkaupunkiseudulla jo toimivien museoiden suosiota ja kävijämääriä.

"Tämä todennäköisesti pitää paikkansa. Uusi, voimakas ja näkyvä laitos antaisi sysäyksen yleisen kiinnostuksen kasvulle. Guggenheimin vaikutus olisi siis positiivinen."

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Uusimmat arviot

Fingerpori