Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Kirjailijalegenda Gore Vidal on kuollut

 |   | 
 
Helsingin Sanomat
MARIO ANZUONI / REUTERS
Gore Vidal kuvattuna vuonna 2005.
Gore Vidal kuvattuna vuonna 2005.

Yhdysvaltalaiskirjailija Gore Vidal on kuollut. Asiasta kertoi hänen sukulaisensa. Vidal kuoli Hollywood Hillsissä sijaitsevassa asunnossaan eilen tiistaina keuhkokuumeen jälkiseurauksiin. Vidal oli kuollessaan 86-vuotias.

Hän kirjoitti ainakin 25 romaania, useita näytelmiä ja esseekokoelmia sekä joukon elokuvakäsikirjoituksia.

Hänen läpimurtoteoksensa The City and the Pillar vuonna 1948 nostatti kohun, koska hän käsitteli siinä avoimesti homoseksuaalisuutta. Hänen muita tunnettuja teoksiaan ovat Burr (1973) ja Myra Breckinridge (1968).

Vidal tunnettiin myös sujuvasanaisena ja terävänä yhteiskuntakriitikkona. Hän pyrki sekä kongressiin että senaattiin, mutta ilman tulosta.

Vidal esiintyi paljon television keskusteluohjelmissa 1970-luvulta aina Ali G -showhun asti. Lisäksi hän esiintyi lukuisissa elokuvissa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

23.5.2013