Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Uutisten kuluttajien yt-neuvottelut alkavat

 |   | 
 

Kohta käynnistyvät isojen mediatalojen yt-neuvottelut koskevat myös lukijoita, katsojia ja muuta yleisöä. Tämä johtuu siitä, että toimittajien ja muiden tekijöiden vähentäminen vaikuttaa väistämättä myös heidän tuottamaansa sisältöön.

Jos rahaa otetaan tuotannosta pois, muuttuu myös lopputuote jollain tavalla.

Mediatalojen johto ratkaisee nyt käytännössä sen, miten käy uutisille, reportaaseille, taustajutuille, haastatteluille, verkkouutisille, studiokeskusteluille, ajankohtaisohjelmille, viihteelle tai vaikkapa tutkivalle journalismille. Kysymys on sen valitsemisesta, mihin mediatalot uskovat journalistisesti ja taloudellisesti.

Viisas mediatalojen johto tekee nyt toisin kuin viime vuosien saneerauksissa on tehty. Niissä on pyritty huolehtimaan lähinnä siitä, että uutisten määrällinen tuotanto jatkuu: toimittajat on järjestetty istumaan isoihin uutisten dealing-huoneisiin, joissa tärkeimpänä arvona tuntuu olevan viihdyttävien uutisen monistaminen nopeasti ja ilmaiseksi verkkoon.

Tämän toiminnan journalistinen tai taloudellinen ansaintamalli ei ole minulle täydellisesti avautunut.

Uskon, että mediatalojen johdossa istuu valistunutta väkeä, mutta muutama huomio sallittaneen.

Olisiko uutisten määrän sijaan syytä keskittyä nyt laatuun määrän kustannuksella?

Laatua arvostavat varsinkin median kuluttajat, joiden odotuksista on saatu yllättäviäkin tuloksia kolmen yliopiston laajassa haastattelututkimuksessa. Marraskuussa ilmestyvä kirja Kelluva kiinnostavuus nostaa esiin kaksi asiaa: viihteen sijaan kuluttajat arvostavat uutisia ja nopeuden sijaan journalismin syvällisyyttä.

"Ihmiset toivovat journalismin vastaavan heidän huoleensa isoista yhteiskunnallisista ongelmista", tutkimuksen yhteenvedossa sanotaan.

Tätä havaintoja tukee myös arkikokemus. Yksi yhteiskunnallisesti merkittävä uutisvoitto jää yleisön ja kansakunnan muistiin vuosikausiksi. Viihteestä ja viihdyttävistä uutisista nauttii ohikiitävän hetken.

Yleisön odotukset näyttävät siis olevan toiset kuin viihteellisyyteen johtavat linjaukset mediatalojen johdossa.

Laadukkaan journalismin avulla media vieläpä toteuttaa tehtäväänsä neljäntenä valtiomahtina eli vahtii vallankäyttäjiä ja tuo esiin epäkohtia.

Kirjoittaja on journalistiikan vierailijaprofessori Tampereen yliopistossa.

Pietiläinen Twitterissä

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

18.5.2013