15.6.2008 20:00
Designmuseon Fennofolk-näyttelyssä on esillä muun muassa Minna Parikan kenkiä, Sanna Paanasen Regrets -paperipussikollaasi ja Jouko Lehtolan teos Suit Man.
Designmuseon Fennofolk-näyttely on kesän ehdottomia tapauksia. Yli 80 tekijän ja ryhmän kokonaisuus on riemukas valikoima uuden suomalaisen visuaalisen kulttuurin koko kirjosta.
Merkittäväksi näyttelyn tekee myös se, että yli puolet töistä on uusia.
"Näyttelyllä Designmuseo tuulettaa aiempaa linjaansa, perinteiset raja-aidat kaatuvat komeasti rytisten", arvioi toimittaja Hannu Pöppönen.
"Kun Designmuseossa ollaan, suurin osa mukana olevista töistä on muotoilua ja muotia, mutta ovi on avattu myös kuvataiteelle. On vaikea kuvitella, että nykytaiteen museo Kiasma tekisi saman muotoilun kohdalla."
Designmuseossa halutaan herättää kysymys ja keskustelua suomalaisuudesta. Miten kansalliset piirteet toteutuvat globaalissa maailmassa? Voiko pirstaleisessa ajassa olla jotain suomalaisuuden punaista lankaa?
"Näyttelyllä pyritään tekemään murrosta ja pesäeroa perinteisiin. Koristeellisuuden ja runsauden korostamisessa se on pyrkimys kauemmaksi puoli vuosisataa muotoilussa vallinneesta pohjoismaisesta minimalismista. Siinä se ei muotoilun kohdalla onnistu täysin", Pöppönen arvioi.
Näyttely on ryhmitelty löyhästi teemoittain eri huoneisiin, mutta joka tilassa muotoilu kohtaa muodin ja taiteen.
Yhdessä huoneessa esitellään pienoismallin ja nettikameran kautta Jan-Erik Anderssonin kokonaistaideteosta, fantasiamaisen talon rakennushanketta Turussa.
Pimeämpiä sävyjä Suomi-kuvaan tuo huone, jonka töitä yhdistävät erilaisten fetissien kuvaaminen sekä toiseuden ja identiteetin teemat.
Elina Brotheruksen valokuviin, joissa kameraan selin kääntyneet ihmishahmot seisovat maisemaa vasten, on helppo samastua kuvista välittyvien vierauden ja yksinäisyyden teemojen kautta.
Muotoilun puolella mukana on useita uudenlaisia, kiinnostavia innovaatioita. Elina Aalto on ideoinut uudenlaisen ryijykonseptin. Yhden suuren ryijyn sijasta hän on kehittänyt paloja, joita yhdistelemällä syntyy kokonaisuuksia.
Kallio & Helorinteeltä on esillä paneelimainen työ, joka koostuu kankaalle printatusta tunnelmakuvasta, äänimaailmasta ja ledvaloista. Kokonaisuudella voi kehittelyn jälkeen olla hyvinkin mahdollisuuksia tunnelmanluojana julkisissa tiloissa ja miksei kotonakin.
Arvio kokonaisuudessaan maanantain Helsingin Sanomissa
Fennofolk – New Nordic Oddity Designmuseossa (Korkeavuorenkatu 23) 28. 9. saakka. 31. 8. saakka ma–su 11–18, sen jälkeen ti 11–20, ke–su 11–18.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi