tiistai 9.2.2010 | Raija, Raisa  Onnittele e-kortilla

Dokumentti Hanasaaren voimalasta sai Risto Jarva -palkinnon

8.3.2009 14:13

Dokumentti Hanasaari A palkittiin Tampereen elokuvajuhlilla.

Dokumentti Hanasaari A palkittiin Tampereen elokuvajuhlilla.

Rahalliselta arvoltaan Suomen suurin elokuva-alan palkinto, Risto Jarva -palkinto annettiin sunnuntaina Tampereen elokuvajuhlilla Hannes Vartiaisen ja Pekka Veikkolaisen dokumentille Hanasaari A.

Jarva-tuomariston päätös on hieno linjanveto. Hanasaari A on ilmestyksenomainen dokumentti vanhan hiilivoimalan lopunajoista. Vartiainen ja Veikkolainen käyttävät kaikkia elävän kuvan keinoja. Pohjana on puoli miljoonaa valokuvaa.

Kuvista työstetään leikkaamalla ja yhdistelemällä, animoimalla ja manipuloimalla visuaalisesti huikea kaleidoskooppi. Tekijöillä on silmää monessa mittakaavassa kuolleesta hyönteisestä maiseman ja vuodenaikojen suuriin linjoihin.

Pääroolissa on aika. Hanasaari A muistuttaa, etteivät suuretkaan rakennelmat ole pysyviä.

Hanasaari A on myös lyhytelokuva, noin vartin mittainen.

Alle ja yli puolituntisille kotimaisille elokuville on Tampereella omat sarjansa. Alle puolituntisten luokan voitti Luola, jonka kestoksi on merkitty 29 minuuttia.

Panu Heikkilän ohjaama Luola on hienovarainen draama yrittäjäperheen kätketyistä synneistä. Isä on kaappijuoppo, poika näpistelee vanhempiensa kaupasta, äiti huolehtii. Vanhemmat ovat ainakin uskovinaan Jeesukseen.

Tuomaristo kiittelee erityisesti näyttelijäsuorituksia. Vanhempia näyttelevät Maria Heiskanen ja Ville Haapasalo (joka on käsikirjoittanut Luolan ohjaajan kanssa), poikaa Lari Kotro ja syntipukiksi joutuvaa kauppa-apulaista Artur Kukov.

Yli puolituntisten sarjan pääpalkinnon sai Annika Grofin eduskunnan työtä valottava dokumentti Liikkumavara, joka on ollut jo esillä DocPoint-festivaalilla ja televisiossa.

Sekä alle että yli puolituntisten sarjan pääpalkinto on 5 000 euroa.

Kansainvälisen kilpailussa keston raja on yhä puoli tuntia. Sen pääpalkinto (5 000 euroa) annettiin Pablo Lamarin draamalle Kuulen huutosi. Se oli ensimmäinen Tampereen kilpailuun osallistunut paraguaylainen elokuva.

Paras animaatio oli Laurie Hillin Jeesuksen valokuva (Britannia), paras fiktio Massoud Bakshin Bagdadin parturi (Iran) ja paras dokumentti Andreas Gräfensteinin ja Fabian Daubin Jäljelle jääneet (Saksa).

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.