2.7.2010 22:43
Oi, rakkaus! Tommy Tabermann ei ole koskaan kainostellut johdattaa puheenaiheita rakkauden taikapiiriin.
Saamastaan "rakkauden apostoli" -lisänimestä kiinni pitävä Tabermann ei ole jättänyt lemmestä puhumista ja kirjoittamista eduskunnassakaan.
Demareiden kansanedustajan voi nähdä päivittäin tekemässä runoja mustaan muistivihkoonsa eduskuntatalon kahvilassa. Myös täysistuntosalin puheenvuoroissaan hän on viljellyt omaa runollista ilmaisuaan.
"Olisi rikos ja häpeä pettää kaikkien yli kahdeksankymmenen kirjani sanat. On muutenkin järkevää käyttää mieleen jääviä kielikuvia avustajien tekemien tylsien jorinoiden sijaan."
Juuri nyt Tabermannin mielessä pyörii kaksi "epäortodoksista aloitetta", jotka hän pyrkii kirjoittamaan eduskunnan talvilomalla. Kouluihin tarvittaisiin rakkauden opetusta ja aikuisille rakasteluvapaita.
"Meillä ei opeteta ihmissuhteissa olemista, vaan valtavan itsekästä tapaa olla. Rakkaus voisi olla oma oppiaine tai olla toisen aineen yhteydessä."
"Ihmissuhteita varten tarvitaan lisää vapaata aikaa, etteivät parisuhteet kuolisi ja ettei Jokelan tapaisia katastrofeja tapahtuisi", Tabermann täsmentää.
Ensimmäistä kauttaan vetävä Tabermann ei oikein innostu arvioimaan, mitä rakkauden ja positiivisen ajattelun sanoma on tähän mennessä aiheuttanut eduskunnassa.
"En ole pettänyt äänestäjiä, vaan olen ollut sopivan aktiivinen. Olen tuonut rakkauden sanoman esiin, mutta en ole lähtenyt huutelemaan olevani pelastaja."
Runoilija sanoo yllättyneensä siitä, kuinka työlästä kansanedustajan työ on. Pakaralihakset ovat olleet kovilla ja useat kokoukset muutenkin puuduttavia.
Univelkaa kertyy melkoisesti, kun edustaja ei jätä kirjoittamista ja kirjailijaesiintymisiä, joita tulee tänäkin vuonna satakunta.
"Herään usein puoli neljän aikaan aamulla sanomalehden tuloon. Nukun univelat pois vasta viikonloppuisin meren äärellä Tammisaaren synnyinmaisemissa."
Karjaalla asuneen nelilapsisen Tabermannin perheen rautatieläinen Erkki-isä oli koko aikuisikänsä demareiden kunnallispoliitikko. Myöskään runoilijapojalla ei ole ollut suurempia vaikeuksia tottua puolueen linjaan.
"Eduskuntaryhmässä on ymmärretty, että en ole ihan tavanomainen poliittinen eläin, vaan enemmänkin villilintu."
Tabermannin rakkauden sanoma on kuitenkin lähellä Sdp:n perusarvoja. Puoluekirjan sijaan runoilija nimeää silti oman ajattelunsa tukipilareiksi Vuorisaarnan, Ranskan vallankumouksen teesit ja Kamasutran.
"Avoimuus ja huomaavaisuus auttavat politiikassakin. Äitini elämänohje oli, että kun tukka on puhdas, kynsien alla ei ole mustaa, kengät kiiltää ja hymy on huulilla, maailmassa kyllä pärjää."
Tabermann rajaa moneen kertaan perheensä haastattelun ulkopuolelle. Sen verran julkinen eläin Uutisvuodon entinen kapteeni silti on, että oli hieman pettynyt päästessään vain 5000 äänellä eduskuntaan.
Valtakunnan julkkis laskeskelee, että hänen 50 runokirjaansa ovat myyneet yhteensä puoli miljoonaa kappaletta. Runouden myyntikuningas kaivaa laukustaan esiin uusia Tabermann-runolaseja, joista on tullut uusi hittituote.
"Rakkauden sanomalle on suuri tarve", Tabermann arvioi suosionsa syytä.
Seuraava aluevaltaus on oviin kirjoitettava runous. Mielessä pyörii viisi uutta kirjaa.
"En ymmärrä, miksi pitäisi muuttua kirjailijana. Teokseni ovat sellaisia kuin itse olen. Ylipäätään on ollut onni saada tehtäviä, joissa ei ole tarvinnut menettää minuutta", Tabermann vakuuttaa.
Ja hän jatkaa kuvailemalla, millaista ihmisen todellinen rakkaus ja intohimo ihmiskuntaa, luontoa ja omaa olemista kohtaan on. Soimaan pärähtävä kännykkä katkaisee jatkuvasti puheen.
Otava: Tabermannin runoteos jäi kesken 3.7.2010
Tommy Tabermann on kuollut 2.7.2010
Näin ystävät luonnehtivat Tabermannia 3.7.2010
Peter Nyman: Tabermann rakensi Uutisvuodon suosiota 3.7.2010
Heinäluoma ja Urpilainen: Tabermannin kuolema suuri menetys puolueelle 3.7.2010
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi