2.1.2009 21:00
Nyt on tullut aika kääntää esiin valoisa lehti suomalaisen musiikin historiasta ja kaivaa päivänvaloon onnen laulut.
Kun Helsingin Sanomat etsi kaksi vuotta sitten Suomen synkintä laulua, lukijat lähtivät mukaan sankoin joukoin. Synkkiä lauluja löytyi tästä maasta vaikka millä mitalla.
Mutta mitä onnen lauluja tulee mieleen? Eikö muka mitään?
Kulttuuritoimitus pähkäili asiaa joulun ja uuden vuoden välipäivinä ja sai lyhyessä ajassa kokoon aivan kunniallisen ehdokaslistan. Rauli Baddingin tutun Paratiisin lisäksi listalle nousi niin Sibeliusta (Demanten på marssnön, J. J. Wecksellin tekstiin tai Den första kyssen, Runebergin tekstiin) ja Reino Helismaata (Kulkuri ja joutsen) kuin Ultra Brata (useita ehdokkaita) ja Gösta Sundqvistia (Onnelliset). Yhden mielestä Ismo Alangon Rappiolla on hieno onnen laulu. Tuorein mieleen juolahtanut oli Lauri Tähkältä, Kimpale kultaa.
Pelkästään Onnelliset-nimisiä lauluja löytyy Suomesta useita, tunnetuimpana Aleksis Kiven Onnelliset: Jo valkenee kaukanen ranta. . . Sen ovat säveltäneet muun muassa Oskar Merikanto ja Leevi Madetoja.
Tämä oli toivottavasti vasta alkua. Nyt on teidän vuoronne. Lauantain lehdessä aloitettavaan Onnen laulut -sarjaan voi esittää omia ehdokkaitaan, mielellään perusteluineen. Mikä laulu on sinun mielestäsi onnen laulu?
Ehdotuksia voi kirjoittaa täällä verkossa verkkokeskusteluun tai lähettää sähköpostitse osoitteeseen hs.kulttkysely@hs.fi.
Kirjeellä tai postikortilla ehdotukset löytävät perille osoitteella Helsingin Sanomat, Kulttuuritoimitus, PL 85, 00089 Sanoma, kuoreen tai korttiin merkintä "Onnen laulut".
Lisää aiheesta lauantain Helsingin Sanomissa
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi