perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Suurimmat suomalaismediat eivät suostu Britney Spearsin kuvausehtoihin

14.7.2009 15:55 | Päivitetty: 14.7.2009 19:51

Lähes kaikki suurimmat suomalaismediat ovat päättäneet olla julkaisematta kuvia Britney Spearsin torstain Helsingin-konsertista.

Helsingin Sanomat, Ilta-Sanomat, Lehtikuva, MTV3, Nelonen, Iltalehti, Aamulehti ja Hufvudstadsbladet ovat päättäneet olla suostumatta Spearsin vaatimiin kuvausehtoihin.

Yleisradio ei ole vielä tehnyt päätöstä asiasta.

Helsingin Areenassa esiintyvä Spears vaatii suomalaisilta tiedotusvälineiltä poikkeuksellisen tiukkoja ehtoja valokuvaamiseen. Maailmankiertueella oleva Spears haluaa kuvien käyttöoikeudet itselleen niin laajasti, että vaatimuksiin sisältyy oikeus valita julkaistavat kuvat.

Tänään suomalaisille medioille ja kuvaajille allekirjoitettavaksi lähetettävä kuvaussopimus pitää sisällään myös vaatimuksen siitä, että keikalta otettuja kuvia ei saa julkaista uudelleen 30 päivän jälkeen kuvaushetkestä. Verkkoviestimet eivät saa kuvauslupaa lainkaan.

Spears esiintyi maanantaina Tukholmassa, ja tiistai-iltana hänellä on toinen konsertti kaupungissa.

Ruotsalaislehdet Aftonbladet, Dagens Nyheter, Svenska Dagbladet tai Expressen eivät suostuneet Spearsin kuvaehtoihin.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.