3.12.2008 14:23 | Päivitetty: 3.12.2008 14:53
Toimituspäällikkö, valtiotieteiden tohtori Hanna Rajalahti on valittu Tampereen yliopiston journalistiikan vierailevan professorin virkaan lukuvuodeksi 2009–2010. Määräaikaista virkaa haki 19 journalistia.
Rajalahti on Talouselämä-lehden toimituspäällikkö ja virkaatoimittava päätoimittaja.
Hän on työskennellyt noin 20 vuotta lehdissä ja radiossa toimittajana ja projektitehtävissä Suomessa, mutta myös Ruotsissa ja Britanniassa.
Vierailuprofessuurin tavoitteena on lähentää toisiinsa journalistiikan kentän ammattilaisten kokemusta sekä journalismin opetusta ja tutkimusta. Virkaa hoitamaan valitaan omalla alallaan ansioituneita journalisteja, jotka pystyvät antamaan merkittävän panoksen oman alansa ja sen opetuksen kehittämiseen.
Viisivuotisen lahjoitusviran rahoittaa Helsingin Sanomain Säätiö ja viran hoitaja valitaan vuodeksi kerrallaan. Vierailuprofessuurin ensimmäinen haltija oli nykyisin Hufvudstadsbladetin päätoimittajana työskentelevä Hannu Olkinuora. Parhaillaan professorina toimii Helsingin Sanomien toimittaja Heikki Hellman.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi