25.10.2009 15:07
Sananvapauskeskusteluun osallistunut Yrsa Stenius kuuntelee, kun Pekka Hyvärinen puhuu.
"Internetin suuri vapaus saattaa aiheuttaa sen, että median lakisääntelyä kovennetaan", sanoo Ruotsin lehdistöasiamies Yrsa Stenius
Helsingin kirjamessuilla puhunut Stenius on huolissaan siitä, että itsesääntelyä ei ole netissä eikä sitä ole sinne tulossa. Siksi on todennäköistä, että lainsäädäntöä tiukennetaan.
Suomen Julkisen sanan neuvoston puheenjohtaja Pekka Hyvärinen sanoo, että internet on tehnyt kaikista aktivisteja – hyvässä ja pahassa. Netti on muun muassa lisännyt kaikenlaisten valitusten tehtailua, koska se on niin helppoa sähköpostitse.
"Meillä ei. Meillä ei saa tehdä valitusta sähköpostitse", sanoi Stenius väliin.
Hyvärisen mukaan viime vuosina Suomessa on ollut nähtävillä kehitys, että poliitikot ovat alkaneet vihamaan mediaa. "Käsi on monella nyrkissä – vaikka nyrkki onkin taskussa."
Pääministeri Matti Vanhasta Hyvärinen kuitenkin kehuu.
"Vanhanen on puolustanut lähdesuojaa koko ajan. En tiedä onko se huulten todistusta, mutta minuun se on tehnyt vaikutuksen", Hyvärinen sanoo.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
Ulkomaat | Päivitetty 12:18
Kotimaa | Julkaistu 10:45
Kaupunki | Julkaistu 8:59