20.1.2008 19:56
Kirjailija J.K. Rowling esitteli Harry Potter -kirjasarjan viimeistä osaa heinäkuussa Lontoossa. Rowling haluaa, että hänen kirjansa painetaan ympäristömerkin saaneelle paperille.
Kirjailija J. K. Rowling ei halua, että 7. maaliskuuta suomeksi ilmestyvä Harry Potter -kirja painetaan suomalaiselle paperille, kertoo Keskisuomalainen.
Suomeen joudutaankin tuomaan saksalaista paperia, jolle kirjat voidaan painaa. Syy suomalaispaperin kieltoon on se, että J. K. Rowling hyväksyy vain FSC-sertifioidun paperin käyttämisen kirjojensa painamiseen. Suomalaiset metsät eivät ole mukana FSC-sertifiointijärjestelmässä. Järjestelmän tarkoitus on suojella aarniometsiä.
Keskisuomalaisen haastatteleman Gummerus Kirjapainon toimitusjohtajan Pekka Pätysen mukaan Rowlingin vaatimukset ovat alalla poikkeukselliset. Hän kuitenkin huomauttaa alan trendin olevan se, että yhä useampi asiakas on kiinnostunut ympäristöasioista.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi