23.10.2009 10:56 | Päivitetty: 23.10.2009 11:30
Sofi Oksanen, Juha Ruusuvuori, Tuomas Kyrö, Rosa Liksom, Ilpo Tiihonen ja A. W. Yrjänä ovat allekirjoittaneet kirjeen, jossa moititaan kovin sanoin WSOYn uuden johdon toimintaa.
Joukko nimekkäitä WSOY:n kirjailijoita on lähettänyt yhtiön omistavan Sanoma-konsernin hallitukselle kirjeen, jossa moititaan kovin sanoin WSOYn uuden johdon toimintaa.
Kritiikki kohdistuu erityisesti vuonna 2008 WSOY:llä aloittaneeseen toimitusjohtaja Anna Baijarsiin ja vähän myöhemmin viestintä- ja markkinointijohtajaksi tulleeseen Tarja Virolaiseen.
"Uuden johdon myötä tilanne on ajautunut kaaokseen", kirjeessä sanotaan.
12:n nimekkään allekirjoittajan joukko moittii uutta johtoa erityisesti markkinointiin liittyvästä välinpitämättömyydestä ja kirjailijoiden mielipiteiden väheksymisestä.
Kirjeen ovat allekirjoittaneet Sofi Oksanen, Juha Ruusuvuori, Tuomas Kyrö, Tommi Liimatta, Tapio Liinoja, Rosa Liksom, Riku Rantala, Asko Sahlberg, Roman Schatz, Jim Thompson, Ilpo Tiihonen ja A.W Yrjänä.
Kirjeessä nostetaan erityisesti esille se, että yhtiön entinen tiedotuspäällikkö Katri Wannerin yläpuolelle on palkattu uudeksi viestintä- ja markkinointijohtajaksi Tarja Virolainen.
"Nykyinen uuden johdon organisoima toiminta vahingoittaa ja suorastaan sabotoi monen allekirjoittaneen uraa sekä aiheuttaa heille tuntuvia taloudellisia menetyksiä", kirjeessä sanotaan.
Kirjeen mukaan osa kirjailijoista harkitsee kustantajan vaihtamista, osa taas miettii palkkaavansa oman, talon ulkopuolisen markkinointiviestinnän ammattilaisen.
"Aikamoista tekstiä", kommentoi WSOY:n toimitusjohtaja Anna Baijars.
"Tällaista palautetta on kuultu aikaisemminkin."
Hänen mukaansa kyseessä on kritiikki, johon pitää suhtautua vakavasti. Kirjeen teksti on kuitenkin niin epämääräistä, että Baijars toivoisi saavansa konkreettisempia esimerkkejä aiheesta.
"Allekirjoittajien joukossa on muutama kirjailija, jotka ovat lähestyneet hyvinkin suoraan. Olen hieman pahoillani, että joukossa on joitain sellaisia, joiden kanssa en ole päässyt keskustelemaan."
Baijarsin mukaan johdon vaihtumisen jälkeen vie oman aikansa ennen kuin toiminta vakiintuu. "Me olemme kuitenkin rakentamisen alkutaipaleella", Baijars sanoo.
MTV3:n tietojen mukaan kirjailijat ovat hermostuneet erityisesti siihen, että Baijars puuttuu liikaa kotimaisen kaunokirjallisuuden ja Johnny Knigan julkaisuohjelmaan.
Kirjailijoiden mielestä Baijars häiritsee heidän yhteistyötään kotimaisen kirjallisuuden kustannuspäällikön Harri Haanpään ja Johnny Knigan johtajan Jyrki Niemisen kanssa.
"Tuokin on minusta erikoinen kommentti. Haanpään ja Niemisen kanssa minulla on äärimmäisen hyvä yhteistyö. Pitäisi kysyä, kokevatko he todella näin", Baijars sanoo.
Hänen mukaansa on normaalia, että esimies on kiinnostunut alaistensa toiminnasta.
Baijars aikoo tavata kirjeen allekirjoittaneet kirjailijat mahdollisimman pian
Helsingin Sanomat ja WSOY kuuluvat molemmat Sanoma-konserniin.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
Politiikka | Julkaistu 16:57
Vanhanen: Rehniä ei ajeta kauppakomissaariksi 14:07
Tutkijat: Olli Rehn on nyt vahvoilla 11:40
Rehn ei allekirjoita uusien EU-johtajien saamaa kritiikkiä 13:44
Stubb: Ulkoministeri Ashton solminee vahvat suhteet Clintoniin 8:28
Belgian Van Rompuy ja Britannian Ashton on EU:n uusi johtokaksikko 19.11. 23:32
Urheilu | Julkaistu 15:21