sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla

Juha Taskinen: Saimaa pystyisi elättämään 6 000 norppaa

6.4.2009 19:56

Juha Taskinen

Norpan katseessa on ihmistä arvioivaa viisautta.

Norpan katseessa on ihmistä arvioivaa viisautta.

Verkot vievät keväällä hengen joka toiselta kuutilta, arvioi saimaannorpat läpikotaisin tunteva kirjailija ja valokuvaaja Juha Taskinen. Jos mökkiasukas tietäisi, että lähirannassa on syntynyt kuutti, hän ei todennäköisesti laskisi keväällä verkkoja veteen ja aiheuttaisi hellyttävälle eläinlapselle hengenlähdön vaaraa.

Itseoppinut valokuvaaja ja kirjailija Juha Taskinen on viettänyt saimaannorppien parissa kolmekymmentä vuotta – ja aikoo jatkaa norppien puolesta taistelemista "niin pitkään kuin räpylät heiluu".

Taskisen kolmas kirja, Paluu Saimaalle, ilmestyi maanantaina. Se kertoo komein kuvin ja paneutuen norpista ja niiden elinehdoista Saimaalla. Nykyään norppia on noin 260. Se on reilusti alle välittömän uhanalaisuuden rajan, joka on 400. Taskisen mukaan Saimaa pystyisi elättämään jopa 6 000 norppaa.


Lisää Taskisen ajatuksista norppien suojelusta tiistain Helsingin Sanomissa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.