lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla
ARVIO

Kiinantuntija jätti rikkaan perinnön

Didrichsenin taidemuseon näyttely esittelee suomalaissyntyisen Oswald Sirénin valokuvia ja taide-esineitä

Julkaistu: 12.5.2009 lehdessä osastolla Kulttuuri

Oswald Sirén kuvasi kesäpalatsin Pekingissä 1920- ja 30-lukujen taitteessa.

Oswald Sirén kuvasi kesäpalatsin Pekingissä 1920- ja 30-lukujen taitteessa.

 Didrichsenin taidemuseon kesänäyttelyn pääkokonaisuus, Oswald Sirén ja kiinalainen puutarha esittelee kiinalaista esine- ja puutarhakulttuuria. Pääosassa ovat suomalaissyntyisen Oswald Sirénin 1900-luvun alussa ottamat valokuvat kiinalaisista puutarhoista.

Mukana on myös synnyinmaassaan Suomessa vain niukasti tunnetun Euroopan ja Kiinan taidehistorian pioneerin Sirénin (1879-1966) esineistöä.

Oswald Sirén muutti Ruotsiin ja sai Ruotsin kansalaisuuden 1903. Aluksi hän perehtyi nimenomaan Italian renessanssiin ja sitä edeltäneisiin niin sanottuihin primitivisteihin.

Hänen julkaisunsa toivat mainetta ympäri maailmaa ja Sirén päätyi Yhdysvaltoihin luennoimaan. Tutustuttuaan Bostonin museon hienoihin Kiina-kokoelmiin hän koki ikään kuin kääntymyksen.

Vuodesta 1918 alkaen Sirénin matkat suuntautuivatkin Kiinaan, Koreaan ja Japaniin. Hänestä tuli maailman johtavia Kiinan taiteen tuntijoita. Hän kirjoitti laajasti Kiinan taiteesta ja keräsi hienon taidekokoelman.

Sirénin julkaisujen klassikkoja on Kiinan puutarhataidetta käsittelevä Kinas trädgårder och vad de betytt för 1700-talets Europa, joka on edelleen myynnissä muun muassa Kiinassa.

Didrichsenin näyttelyn kuvat on vedostettu Sirénin alkuperäisistä negatiiveista ja rinnastettu ruotsalaisen valokuvaajan Johan Sellénin uusiin kuviin samoista kohteista.

Sirén olisi halunnut palata Suomeen, jos hänelle olisi perustettu Itä-Aasian taiteen professuuri. Se ei kuitenkaan Helsingin yliopistoa kiinnostanut. Hän teki elämäntyönsä Ruotsissa, minne myös valtaosa hänen kokoelmistaan jäi. Ne ovat nähtävissä Tukholman Östasiatiska Museetissa.

Sirén esitti testamentissaan kuitenkin toiveen, että osa hänen kokoelmistaan päätyisi Suomeen. Niin Didrichsenin taidemuseo lunasti hänen jäämistöstään yli kolmekymmentä esinettä, jotka ovat nyt esillä museon näyttelyssä.

Arvokas kokonaisuus kattaa Kiinan varhaisdynastioita 1500-luvulta eKr. alkaen aina 1600-luvulle jKr. Mukana on pronssiesineitä, keramiikkaa ja keraamisia hautaveistoksia.

Didrichsenin taidemuseon kesänäyttelyssä on esillä myös teoksia museon hienosta Schjerfbeck-kokoelmasta sekä kokoelma Euroopan modernismin klassikkoja Picassosta Legeriin ja Rothkoon.


Oswald Sirén ja kiinalainen puutarha & Helene Schjerfbeck ja eurooppalaiset mestarit Didrichsenin taide- ja kulttuurimuseossa 30.8. saakka.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.