perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Kolmesataa osoitti mieltä Sanomatalolle

Freelancerit ja avustajat eivät anna periksi Sanomille

14.5.2009

SAMI KERO / HS

Freelancerit kieltäytyvät allekirjoittamasta uutta avustajasopimusta, mutta haluavat neuvotella.

Freelancerit kieltäytyvät allekirjoittamasta uutta avustajasopimusta, mutta haluavat neuvotella.

Luovan työn tekijät osoittivat keskiviikkona mieltä muun muassa Helsingin Sanomia ja Ilta-Sanomia julkaisevaa Sanoma Newsia vastaan Sanomatalolla Helsingin keskustassa.

Noin kolmesataa henkeä keränneen mielenosoituksen aihe on yhtiön uusi avustajasopimus, jota pidetään kohtuuttomana. Paperi pitäisi allekirjoittaa huomiseen mennessä.

Journalistiliitto on kehottanut freelancereita olemaan allekirjoittamatta. Liitto oli keskiviikkoon mennessä kerännyt tekijöiltä 545 valtakirjaa neuvotellakseen sopimuksen uusiksi. 4808 ihmistä oli keskiviikkoon mennessä allekirjoittanut sopimusta vastustavan nettiaddressin.

Sopimuksen allekirjoittavat avustajat luovuttaisivat tulevien töidensä kaikki oikeudet korvauksetta Sanoma Newsille. Niitä voitaisiin sen jälkeen esimerkiksi julkaista missä tahansa konsernin omistamassa mediassa. Sopimuksessa ei ole mainintaa sen purkamismahdollisuudesta.

Sanomatalolla oli mukana 27 tekijäjärjestöä, joukossa esimerkiksi Suomen Journalistiliitto ja Suomen valokuvajärjestöjen keskusliitto Finnfoto.

Mielenosoittajat korostivat neuvotteluhalukkuuttaan ja kehottivat tekijöitä jatkamaan työtä perjantain jälkeenkin. Kentän näkemyksen mukaan työt kuitenkin uhkaavat loppua niiltä, jotka eivät allekirjoita sopimusta.

Journalistiliiton työehtoasiamies Petri Savolaisen mukaan Sanomien on vedettävä sopimusesityksensä pois. Sen jälkeen voidaan neuvotella kohtuullinen pohjasopimus, jonka freelancer voi riskittä allekirjoittaa. "Tarjottu sopimus on kauttaaltaan kohtuuton", Savolainen tiivistää.

Savolainen kertoo, että Sanoma News on halukas keskustelemaan asiasta, mutta neuvotteluja ei näillä näkymin ole tulossa.

Sanoma Newsin toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen kommentoi tilannetta blogissaan keskiviikkona. Pentikäisen mukaan Sanoma News ei maksa laajemmista oikeuksista lisää, koska digitaalinen teknologia ei juuri synnytä uusia yleisöjä. "Samalla ne vähentävät jonkin verran perinteisen median käyttöä ja kaventavat sen ansaintamahdollisuuksia."

Mielenosoitukseen osallistunut sarjakuvapiirtäjä Petri Hiltunen määritteli sopimuksen uhkavaatimukseksi.

"Sopimuksessa molemmat osapuolet sopivat jotakin yhdessä. Nyt ei ole kyse tekijänoikeuksista vaan vääryyksistä."

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.