30.6.2010 16:11
Finreactor-vertaisverkossa jaettiin tekijänoikeudella suojattua musiikkia, elokuvia, pelejä ja ohjelmatiedostoja.
Luovien alojen edustajat ovat tyytyväisiä korkeimman oikeuden (KKO) ennakkopäätökseen, jonka mukaan vertaisverkko Finreactorin ylläpitäjät syyllistyivät tekijänoikeusrikkomukseen.
"Korkeimman oikeuden ratkaisu vahvistaa lopullisesti sen tärkeän periaatteen, että piraattipalvelun ylläpitäjät ovat sekä rikosoikeudellisessa että korvausvastuussa kaikesta palvelua hyväksikäyttäen tapahtuneesta luvattomasta jakelusta, arvioi Tekijänoikeuden tiedotus- ja valvontakeskus ry:n toiminnanjohtaja Antti Kotilainen.
Päätöksellään KKO määräsi seitsemän ylläpitäjää yhteisvastuullisesti myös satojen tuhansien eurojen korvauksiin Säveltäjien tekijänoikeustoimisto Teostolle ja 52 muulle.
Suomen tuomioistuinlaitos on tiettävästi ensimmäisenä Euroopassa vahvistanut piraattipalvelun tarjoamisen rangaistavaksi kaikissa oikeusasteissa.
"Meillä on kaikki syy uskoa, että myös ensi syksyn Ruotsin Pirate Bay -hovioikeuskäsittelyssä päädytään vastaavaan lopputulokseen, toteaa puolestaan Suomen Ääni- ja kuvatallennetuottajien ry:n toiminnanjohtaja Lauri Rechardt.
Piraattipuolueen mielestä päätös tarkoittaa mitä todennäköisimmin sitä, ettei Suomeen ole syntymässä Youtuben kaltaista palvelua.
"Siitä huolimatta, että Youtubea käytetään massiivisesti tekijänoikeudella suojattujen teosten luvattomaan esittämiseen, ja yhtiö tietenkin tietää tämän, amerikkalainen tuomioistuin vapautti eilisessä päätöksessään Youtuben vastuusta. Suomessa KKO päätyi Finreactorin osalta toiseen tulokseen", Piraattipuolue toteaa kommentissaan.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi