30.7.2007 14:39
Ingmar Bergmanin kuoltua maanantaiaamuna kotonaan Fårön saarella maailman mediat julkaisivat nettisivuillaan laajoja katsauksia pitkän uran tehneen ohjaajamestarin elämään ja työhön.
Ruotsin suurimpien päivälehtien Dagens Nyheterin ja Svenska Dagbladetin nettisivuilla Bergmanin tuotantoa pohdittiin esseissä, häntä muistelivat työtoverit ja ystävät ja hänen elämästään julkaistiin kuvasarjoja.
"Bergmanin mukana katosi lähes käsittämättömän suuri pala ruotsalaista kulttuurihistoriaa", kirjoittaa Maaret Koskinen laajassa muistokirjoituksessaan Dagens Nyheterissä.
"Harvat ovat kyenneet luomaan sellaisen yhtenäisen tuotannon, jossa merkittävällä tavalla korostuvat kauneuspilkut ja yksityiskohdat vain lisäävät kokonaisuuden harvinaista saumattomuutta", kirjoittaa puolestaan Astrid Söderbergh Widding Svenska Dagbladetissa.
Norjalaisen Aftenpostenin elokuvatoimittaja Per Haddalin mukaan Bergman oli "metsän suurin puu, jonka varjossa nuorempien ruotsalaisohjaajien on vaikea kasvaa".
Brittiläisen The Guardianin elokuvakriitikko Peter Bradshaw kutsuu Bergmania sukupolvensa tulkiksi ja sanoo, ettei kukaan enää tee samanlaisia elokuvia kuin hän. Bergmanin kuolema merkitsee Bradshawn mielestä erään aikakauden loppua.
Niin ikään brittiläisen Times-lehden Philippe Naughton kirjoittaa, että Bergman oli 20. vuosisadan vaikutusvaltaisimpia elokuvantekijöitä, mutta että hänen tuotantonsa vaativa luonne sai suuren yleisön karttamaan hänen elokuviaan.
Myös muun muassa brittien BBC World, ranskalainen Le Monde ja italialainen Corriere della Sera sekä amerikkalaiset CNN ja New York Times julkaisivat tuoreeltaan nettisivuillaan Ingmar Bergmanin muistokirjoituksen, mutta eivät ainakaan vielä laajempia katsauksia hänen elämäntyöhönsä.
Ohjaaja Ingmar Bergman on kuollut 30.7.2007
Bergman näkyy nyt myös Suomen televisiossa 30.7.2007
Svenska Dagbladetin erikoissivu (ruotsiksi)
Dagens Nyheterin erikoissivu (ruotsiksi)
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi