perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Michael Jacksonin kuolema otettiin vastaan ristiriitaisin tuntein

26.6.2009 7:16 | Päivitetty: 26.6.2009 11:11

Gerard BURKHART / afp

Walk of Famelle Kaliforniaan kokoontui surevia faneja, kun uutinen Michael Jacksonin kuolemasta tuli julkisuuteen.

Walk of Famelle Kaliforniaan kokoontui surevia faneja, kun uutinen Michael Jacksonin kuolemasta tuli julkisuuteen.

washington. Michael Jacksonin kuolema otettiin vastaan ristiriitaisin tuntein.

Pop-maailman supertähti Madonna reagoi voimakkaasti Jacksonin kuolemaan. Hän kertoi People-lehdelle, ettei "pysty lopettamaan itkemistä --- hänen musiikkinsa tulee aina elämään".

Rokin kuninkaan Elvis Presleyn tytär Lisa Marie Presley, joka oli naimisissa Jacksonin kanssa 1990-luvulla, sanoi olevansa surullinen ja hämmentynyt. "Sydämeni on särkynyt hänen lastensa takia. He merkitsivät kaikkea hänelle ja hänen perheelleen. Tämä on niin valtava menetys niin monella eri tasolla."

Jacksonin pitkäaikainen ystävä Elisabeth Taylor puolestaan ilmoitti edustajansa välityksellä olevansa liian järkyttynyt antaakseen lausuntoa.

Pop-tähti Justin Timberlake sanoi Jacksonin inspiroineen monia sukupolvia. "Tulen aina vaalimaan hetkiä, jotka jaoin hänen kanssaan lavalla ja kaikkea, mitä opin häneltä musiikista. Tulen vaalimaan aikaa, jonka vietimme yhdessä", Timberlake sanoi.

Filmiguru John Landis, joka ohjasi Jacksonin Thriller-kappaleen legendaarisen videon vuonna 1983, totesi: "Hänellä oli vaikea ja monimutkainen elämä, ja hänen lahjoistaan huolimatta, hän pysyy traagisena hahmona."

Elokuvaohjaaja Steven Spielberg muisteli Jacksonia näin: "Aivan kuten ei koskaan tule olemaan toista Fred Astairea, Chuck Berrya tai Elvis Presleytä, ei myöskään tule olemaan ketään Michael Jacksoniin verrattavaa."

Tunnettu tummaihoinen kansalaisoikeusaktivisti, pastori Al Sharpton korosti Michael Jacksonin merkitystä tasa-arvon edistäjänä: "Jackson pakotti hyväksymään värillisen - reilusti ennen Tiger Woodsia, reilusti ennenOprah Winfreytä, reilusti ennen Barack Obamaa. Mitkään ristiriidat eivät pyyhi pois hänen merkitystään."

Kuoleman tultua julki Jcksonia ylistettiin "popin kuninkaaksi" ja ennennäkemättömäksi viihdyttäjäksi, mutta ajatukset kääntyivät myös hänen elämänsä skandaalimaisiin loppuvuosiin, pedofiliasyytöksiin, sekoiluihin ja rahahuoliin.

Tv-kanavat ja muut tiedotusvälineet kertoivat järkyttyneistä sukulaisista, ystävistä ja faneista. Jacksonin legendaarisen Thriller-albumin tuottaja Quincy Jones totesi uutistoimisto AP:n mukaan, että "olen menettänyt veljeni, ja osa sielustani meni hänen kanssaan".

Jacksonin kuolemasta ensimmäisenä tiedottanut veli Jermaine Jackson puolestaan vetosi liikuttuneella äänellä mediaan, että se antaisi omaisille rauhan surunsa kanssa.

Jacksonin ympärillä on vellonut yksi ihmishistorian kaoottisimmista mediasirkuksista.

Jacksoniin suhtauduttiin ristiriitaisesti etenkin häntä vastaan nostettujen pedofiliasyytösten- ja syytteiden jälkeen. Esimerkiksi maaliskuussa 2005 tehdyssä Rasmussen-laitoksen kyselyssä 45 prosenttia amerikkalaisista uskoi Jacksonin syyllistyneen lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön, kun vain 21 prosenttia piti häntä syyttömänä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.