28.6.2008 23:06
Basisti-laulaja David Vincent palasi Morbid Angeliin vuonna 2004 pitkän tauon jälkeen.
Kun ihmiset vanhenevat, ikäerojen merkitys vähenee. Musiikin tekijöiden kohdalla se menee joskus toisinpäin.
Saksalainen Kreator aloitti vuonna 1982. Yhdysvaltalainen Morbid Angel aloitti vuonna 1984.
Molemmat soittivat Tuskassa lauantai-iltana, päälavalla. Kaksi vuotta tuntui valtameren mittaiselta matkalta.
Siinä missä Kreator kuulosti ikävän vanhentuneelta, Morbid Angel oli yhä väkevän ajankohtainen.
Näiden kahden yhtyeen välille ajoittui 1980-luvun lopulla yksi metallimusiikin isoista murroksista. Kreatorin keskitempoinen ja suoraviivainen thrash metal jäi vanhan sukupolven jutuksi, kun Morbid Angel toi erittäin nopean ja teknisen death metalinsa areenalle.
Thrash metal on elänyt viime vuosina eräänlaista uutta nousua, jota Suomessa on edustanut kuuluvimmin Mokoma. Aikoinaan genren keskeisten nimien joukossa olleen Kreatorin ilmaisuskaala paljastui kuitenkin hyvin rajoittuneeksi – verrattuna vaikka Mokomaan.
Oli vaikea olla tuntematta pientä vaivautuneisuutta, kun Kreatorin vokalisti Mille Petrozza uhosi yleisölle, että nyt mennään ja kovaa. Kreatoria ennen päälavalla oli nimittäin esiintynyt paljon raivokkaammin puolalainen Behemoth, puhumattakaan illan päättäneestä yhdysvaltalaisesta Morbid Angelista. Niiden välissä Kreator kuulosti – no, vähän tylsältä.
Vuonna 1989 ensimmäisen levynsä Altars of Madness julkaisseen Morbid Angelin konsertti oli erittäin vaikuttava esitys. Paitsi että konsertti oli täysipainoinen metallishow, täynnä virtuoosimaista soittoa, raivoa ja vimmaa, se oli myös osoitus siitä, että Morbid Angel on edelleen musiikillisesti relevantti.
Nykymetalli on Morbid Angelille monesta paljon velkaa.
Vuonna 2004 pitkän tauon jälkeen Morbid Angeliin palanneen basisti-laulaja David Vincentin johtama yhtye soitti paljon ensimmäisten levyjensä kappaleita. Tuskan yleisö otti ne kaikki vastaan suurella innolla.
Illan viimeisenä Morbid Angel soitti MTV:n Beavis and Butthead -ohjelman kautta suuren yleisön tietoisuuteen tulleen hitaan, kumartamaan komentavan julistuksen God of Emptiness.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi