lauantai 11.2.2012 | Talvikki  Onnittele e-kortilla
TAUSTA

Nettivideot syövät pornoteollisuutta

29.5.2008 22:21

 Dvd:llä myytävä porno ei enää mene kaupaksi. "Romahdus", "hiljaista on" sanovat monet aikuisviihdealan kauppiaat. Muutos on heidän mukaansa tapahtunut puolen vuoden sisällä.

"Pornon ylituotantoa on ihan niin kuin maidon ylituotantoa. Eurooppa on tällä hetkellä täysi. Viime vuonna meni konkurssiin monia leffatuotantoyhtiöitä Euroopassa", sanoo Sin City erotiikkaliikkeitä pyörittävä Sari Skott.

Pornoteollisuus on aina ollut edelläkävijä uusien viihdeteknologioiden hyödyntämisessä. Nyt teknologia ajaa teollisuutta ahtaalle. Netissä on saatavilla runsaasti ilmaista pornoa, mikä syö bisnestä.

Myös osa pornotuotannosta on siirtynyt ruohonjuuritasolle. Youtube on saanut kilpailijakseen Youporn-sivuston, jossa käyttäjät voivat julkaista omia videoitaan. Se on noussut maailman 35. suositummaksi nettisivuksi.

Netistä löytyy myös eko- ja luomupornoa sanan varsinaisessa merkityksessä. Norjaan on perustettu ympäristöjärjestö Fuck for Forest, jonka tarkoitus on kerätä rahaa luonnonsuojelulle jäsenistön kotitekoisilla seksivideoilla.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.