26.10.2007 11:54
Emeritusprofessorit Richard Lynn ja Tatu Vanhanen julkaisivat vuonna 2006 kirjan IQ and Global Inequality, joka oli jatkoa samojen tekijöiden vuonna 2002 ilmestyneelle tutkimukselle IQ and the Wealth of Nations.
Kirjoissaan Lynn ja Vanhanen pyrkivät osoittamaan, että eri kansojen keskimääräisessä älykkyydessä on eroja ja että älykkyydellä on merkitystä selitettäessä kansojen välistä eriarvoisuutta.
Vanhanen ja Lynn katsovat, että korkein älykkyysosamäärä on Itä-Aasian kansoilla, kuten kiinalaisilla, japanilaisilla ja korealaisilla. Heistä jäävät jälkeen eurooppalaiset, jotka ovat kuitenkin keskimäärin älykkäämpiä kuin esimerkiksi Latinalaisen Amerikan intiaaniväestö, Etelä-Aasian asukkaat tai pohjoisafrikkalaiset.
Lynnin ja Vanhasen älykkyysvertailun häntäpäässä ovat Saharan eteläpuolisen Afrikan asukkaat.
Vanhanen on tehnyt uransa politiikan tutkijana Tampereen yliopistossa, Lynn psykologian tutkijana Brittein saarilla.
Suomessa Vanhasen näkemyksistä kohistiin syksyllä 2004 Helsingin Sanomien Kuukausiliitteen julkaistua haastattelun, jossa professori kertoi tutkimustuloksistaan ja näkemyksistään. Niihin kiinnitettiin huomiota myös siksi, että hän on pääministeri Matti Vanhasen isä.
Vähemmistövaltuutettu Mikko Puumalainen piti tuolloin Tatu Vanhasen puheita kiihottamisena kansanryhmää vastaan, joka ylittäisi rikostutkintakynnyksen. Asiaan nimettömän kantelun perusteella perehtynyt valtakunnansyyttäjä kuitenkin päätti, etteivät Vanhasen lausunnot johda rikostutkintaan.
VIISAITA VASTAUKSIA VAIKEISIIN KYSYMYKSIINKansojen älykkyyden vertailu hämmentää HS-raatia 26.10.2007
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi