6.8.2009 15:08
Professori Erkki Karvonen arvioi MTV3:n haastattelussa, että poptähti Madonnan karisma vertautuu peräti Jeesukseen ja toisaalta myös Adolf Hitleriin.
"Madonna-kiinnostusta voi verrata uskonnolliseen hurmioon", Oulun yliopiston viestintätutkimuksen professori linjaa MTV3:n nettisivuilla.
Karvosen mukaan Madonna vertautuu pyhimyksiin ensinnäkin uskonnolliseen hahmoon viittaavan nimensä vuoksi. Toiseksi ihailijat haluavat omakseen hänen käyttämiään vaatteita samalla tavalla kuin pyhimykselle kuuluvia esineitä on haluttu.
Professori näkee poptähti Madonnan suosiossa yhtäläisyyksiä myös Adolf Hitlerin suosioon.
"Karismaattinen Hitler saavutti samankaltaisen supertähteyden kuin Madonna. Hitlerin seuraajille oli suuri kokemus saada olla samassa tilaisuudessa. Ilmeisesti Madonnan konsertti on samanlainen huippukokemus, josta sopii mainita vuosienkin jälkeen", rinnastaa Karvonen.
Hänen mielestään Madonna-hysteriassa on niin ikään samoja piirteitä kuin Lahden MM-kisojen dopingskandaalissa vuonna 2001.
"Koko kansa oli pysähtynyt ja oudot ihmiset tulivat puhumaan toisilleen 'suuresta katastrofista'. Se oli jotakin erikoista ja normaalin arjen ylittävää. Madonna-hysteriassa on samasta kyse: tämä on niin harvinaislaatuinen suurtapahtuma ja normaalius ylitetään", professori Karvonen summasi MTV3:lle.
ARVIOMadonna sai uurastaa suomalaisyleisön edessä 7.8.2009
Madonnan biisilista Helsingissä 7.8.2009
Madonna saapui Jätkäsaaren lavalle valtaistuimessa 6.8.2009
Jätkäsaari täyttyi Madonnan konserttiyleisöstä 6.8.2009
Musiikki kantautui kauas vettä pitkin 6.8.2009
Madonna-keikan eturivin paikat jaetaan reilussa fanihengessä 6.8.2009
Skandaali Tallinnassa: Madonna-jatkot keskiaikaisessa kirkossa 6.8.2009
Madonna vietti vapaapäiväänsä suomalaismiljonäärin vieraana 6.8.2009
ARVIOMadonna puristi Tallinnassa hallitun mutta vaisuhkon rutiinishown 5.8.2009
TIETOKULMATallinnan-konsertin biisilista 5.8.2009
Madonnan isäntä Chaim Zabludowicz on Suomen rikkaimpia henkilöitä 28.7.2008
Varakkaan rouvan mysteeri - Nyt-liitteen Madonna-haastattelu vuonna 2005 5.8.2009
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi