19.1.2011 13:27
Taidekeskus Purnun tämän vuoden kesänäyttely esittelee laajasti uusinta suomalaista nykytaidetta. Mukana on 17 kuvataiteilijan maalauksia, valokuvia ja veistoksia, esittäviä kuvia ja abstraktioita, kollaaseja sekä installaatioita.
"Nykytaiteen kenttä on hyvin moninainen ja avoin eikä yksikään aihe, tyyli tai tekotapa nouse toisen yläpuolelle", tämän kesän näyttelyn suunnitellut taidekriitikko ja kuraattori Timo Valjakka perustelee valintojaan. Näyttelyn taiteilijoita yhdistää hänen mukaansa ennen kaikkea vahva yksilöllisyys.
"Uskon että rakentamani kokonaisuus kertoo paljon siitä mitä Suomen taiteessa on meneillään."
Purnun kesän taiteilijat ovat Stig Baumgartner, Elina Brotherus, Saara Ekström, Toni Hautamäki, Anne Koskinen, Matti Kujasalo, Katri Kuparinen, Susanna Majuri, Tuomo Manninen, Heikki Marila, Sari Palosaari, Jaakko Rönkkö, Riiko Sakkinen, Maiju Salmenkivi, Jenni Tieaho, Sinikka Tuominen ja Marianna Uutinen.
Purnun kesänäyttely Orivedellä on avoinna 12. 6.–8. 8. ja ryhmille jo 21. 5. alkaen.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi