sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla

Sdp valmis Ylen rahoittamiseen valtion budjetista

18.3.2010 16:33 | Päivitetty: 18.3.2010 16:51

Jussi Nukari / LEHTIKUVA

Sdp:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen torstaina sdp:n eduskuntaryhmän kokouksessa, jossa keskusteltiin Yle-rahoituksesta.

Sdp:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen torstaina sdp:n eduskuntaryhmän kokouksessa, jossa keskusteltiin Yle-rahoituksesta.

Sdp:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen kertoi eduskunnan kyselytunnilla, että sosiaalidemokraatit ovat valmiita rahoittamaan Yleisradion toiminnan valtion budjetista. Urpilainen penäsi kyselytunnilla kokoomuksen puheenjohtajan Jyrki Kataisen kantaa asiaan, mutta ei saanut vastausta.

Kansanedustaja Mika Lintilän (kesk) johtama työryhmä esitti aiemmin yksimielisesti uudenlaista Yle-maksua, jota perittäisiin kaikilta kotitalouksilta. Myös demarit olivat aiemmin sitoutuneita Lintilän työryhmän rahoitusmalliin, joten budjettirahoitus on ryhmältä selvä suunnanmuutos.

Ylen hallintoneuvoston puheenjohtaja Kimmo Sasi (kok) syytti tuohtuneena demareita pelin politiikasta:

”Viikko sitten vaaditte mediamaksua ja nyt ette vaadi.”

Sasin mukaan budjettirahoitus ei ole hyvä malli, koska siitä syntyy linkki hallituksen ja yleisradioyhtiön välille. Sasi kertoi haluavansa myös nähdä, mistä demarit ottavat Ylen tarvitseman rahoituksen eli noin 480 miljoonaa euroa vuodessa.

”Haluaisin nähdä, kun demarit tekevät ne säästöt.”

Viestintäministeri Suvi Lindén ilmoitti viime torstaina yllättäen, että päätökset Ylen rahoituksen uudistamisesta eli muun muassa Yle-maksusta siirtyvät seuraavalle hallituskaudelle. Lindén perusteli asiaa muun muassa sillä, että kaavailtu Yle-maksu olisi epäoikeudenmukainen pienituloisille eikä sen kompensoinnista ole syntynyt kunnollista esitystä.

Asia siirtyi sen jälkeen eduskuntaryhmien käsiin, jotka yrittävät tänään sorvata yhteisen näkemyksen Ylen tulevasta rahoitusmallista ja hallinnosta ja viedä asiaa sen jälkeen eteenpäin vielä tällä vaalikaudella.

Sosiaaliministeri Liisa Hyssälä (kesk) korosti kyselytunnilla, että hänen vastuullaan oleva Yle-maksun kompensaatiopohdinta on vielä täysin kesken, koska työryhmän määräaika päättyy vasta maaliskuun lopussa. Hyssälän mukaan työryhmä tulee jättämään useita ehdotuksia, joista pitää valita sopivin.

Sdp oli mukana Lintilän ryhmässä, mutta sen jälkeen hallituspuolueet olivat lisänneet lakiehdotukseen julkisen palvelun valvontaelimen, joka olisi koostunut Ylen ulkopuolisista asiantuntijoista. Sen tehtävänä olisi ollut puolustaa kaupallisen median etuja ja valvoa media-alan kilpailua. Tämä ei ole Sdp:lle sopinut.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.