torstai 9.2.2012 | Raija, Raisa  Onnittele e-kortilla

Selvitys: Korkeakoulujen kirjastoista puolet liian pieniä

11.9.2009 12:24

Korkeakoulujen kirjastoista jopa puolet on niin pieniä, ettei niiden kannata jatkaa toimintaansa itsenäisesti. Näin arvioi opetusministeriön asettama työryhmä perjantaina julkistamassa muistiossaan.

Työryhmä esittää ammattikorkeakoulu- ja yliopistokirjastojen yhdistymistä siten, että kirjastoista tulisi tarpeeksi suuria yksiköitä.

Jos työryhmän esitys päätetään toteuttaa, supistuu korkeakoulukirjastojen toimipisteiden määrä puoleen nykyisestä. Korkeakouluilla on tällä hetkellä noin 50 kirjastoa.

Lisäksi työryhmä esittää, että korkeakoulut käyttäisivät vähintään viisi prosenttia budjetistaan kirjasto- ja tietopalveluihin.

Esityksen taustalla on pyrkimys lisätä korkeakoulujen sähköisiä palveluita. Tarkoituksena on, että opiskelijoilla, opettajilla ja tutkijoilla olisi vuoteen 2020 mennessä käytössään kansainvälinen digitaalinen toimintaympäristö.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.