tiistai 7.2.2012 | Riku  Onnittele e-kortilla

Sofi Oksasen Puhdistus sai Finlandia-palkinnon

4.12.2008 12:15 | Kommentit

Hannes Heikura / HS

Sofi Oksanen palkittiin Finlandia-palkinnolla teoksestaan Puhdistus.

Sofi Oksanen palkittiin Finlandia-palkinnolla teoksestaan Puhdistus.

Sofi Oksanen, 31, on voittanut tämänvuotisen Finlandia-palkinnon teoksellaan Puhdistus. Kaunokirjallisuuden suurpalkinnon voittajan valitsi filosofian tohtori Pekka Tarkka, Helsingin Sanomien entinen kulttuuritoimittaja. Palkinnon arvo on 30 000 euroa.

"Finlandia oli vilpitön yllätys", Sofi Oksanen sanoo. "Katson saaneeni jo niin paljon, mutta tätä ei tarvitse jahdata enää! Tosin olen niin nuori, etten varmaan olisi jahdannut sitä vielä pitkään aikaan, mutta sekin aika olisi tullut. Ja on hienoa, että ennen vaietut tarinat ovat nyt legitimoituja."

Sofi Oksasen Puhdistus kuvaa Neuvostoliiton miehittämää ja juuri itsenäistynyttä Viroa kahden naisen, vanhan Aliiden ja nuoren Zaran, kautta, heidän kokemaansa häpeää ja hyväksikäyttöä. Sofi Oksanen halusi kuvata Viron vastarintaliikettä miehityksen jälkeen, mutta kotirintamalta nähtynä. "Ilman naisia ja lapsia metsäveljiä ei voinut olla", hän huomauttaa.

Tarinan alkuperä on totta Oksasen omasta suvusta. Vanha äiti ja hänen tyttärensä löysivät pihaltaan haavoittuneen virolaisen sotilaan ja piilottivat hänet. Kyläläiset paljastivat heidät, ja tytär joutui kuulusteluihin. Hän ei puhunut koskaan enää.

Puhdistus syntyi ensin näytelmäksi, ja se oli menestys Kansallisteatterissa keväällä 2007.

Sofi Oksasen aiemmat romaanit ovat Stalinin lehmät (2003) ja Baby Jane (2005).

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.