torstai 9.2.2012 | Raija, Raisa  Onnittele e-kortilla

Stefan Wallin kutsuu itseään radikaaliksi feministiksi

27.4.2007 20:48

Uusi kulttuuri- ja urheiluministeri Stefan Wallin (r) kutsuu itseään radikaaliksi feministiksi. Hän on täysverinen porvari, joka hallitsee täydellisesti hallinnon kiemurat.

Edessä ovat kuitenkin kovat ajat, sillä hallitusneuvotteluissa kulttuurille ei esitetty senttiäkään lisää rahaa.

Wallinin haave on, että neljän vuoden kuluttua kulttuuri olisi nykyistä arkipäiväisempi osa suomalaisten elämää.

"Se tarkoittaa sitä, että kulttuuria ei pidä eristää. Se ei kuulu vain viikonloppuelämään tai jonkin tietyn tuloryhmän etuihin, vaan se kuuluu upottaa elämän arkipäivään", hän sanoo.

"Kulttuuripolitiikka on onnistunutta, jos se on poikkihallinnollista. Ja voisi sanoa, että kulttuuripolitiikka on onnistunutta, jos se myös leimaa ja heijastuu koko poliittiseen kulttuuriin," Wallin sanoo.

Hän haluaa nostaa uudelleen keskusteluun niin sanotun valtion taidehankintojen prosenttiliikkeen.

"Olisi toivottavaa, että julkinen sektori satsaisi edes yhden prosentin uusien rakennusten kustannuksista kulttuuriin." Nyt taidehankintojen arvo on noin 0,25 prosenttia valtion uudis- ja korjausrakentamiseen käytetyistä rahoista.

Wallin haluaisi nostaa kulttuuriasioiden painoa myös Pohjoismaisessa yhteistyössä

Wallinin mukaan yksi keino mataloittaa taidetapahtumien kynnystä on veroton kulttuuriseteli, jonka hallitus on jo luvannut ottaa käyttöön.

Toinen keino on poikkihallinnollisuus eli se, että jokainen ministeriö ottaisi nykyistä enemmän huomioon myös kulttuurin.


Stefan Wallinin haastattelu kokonaisuudessaan lauantain Helsingin Sanomissa

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.