31.1.2007 12:13
Kirka Babitzin oli kaikkien aikojen suosituimpia suomalaisia poplaulajia. Hän herätti huomiota jo teini-ikäisenä 60-luvun alussa Creatures-yhtyeen solistina. Suomenkielisen soolouransa hän aloitti 17-vuotiaana.
Kirka oli 60-luvulla uuden sukupolven ääni. Hänen vaikutteensa eivät tulleet 50-luvun iskelmästä, vaan rockista ja rhythm & bluesista. Hänen laulutyylissään oli suomalaiselle perinteelle uutta karheutta ja seksuaalisuutta. Pidättelemättömän rockhuudon vastapainoksi Kirkan ääni taipui myös herkkään ja pelkistettyyn ilmaisuun.
60- ja 70-luvun tuotantonsa ansiosta Kirkasta tuli vuosiksi uusien rocklaulajien mittapuu ja vertailukohta. Hän esitti luontevia tulkintoja niin valkoisesta rockista kuin mustasta funkista, ja hänen varhaistuotantonsa kelpaa esikuvaksi edelleen. Kirkan maine laulajana ei mennyt, vaikka hänen suosionsa notkahtikin 70-luvun lopulla.
Myös verosotkut ja taloudelliset ongelmat koettelivat Kirkaa aina 90-luvulle asti. Uusi iskelmällisempi tyyli ei miellyttänyt kaikkia vanhoja faneja, mutta Kirka pysyi silti otsikoissa. Vuonna 1984 Kirka edusti Suomea Euroviisuissa kappaleella Hengaillaan ja sijoittui yhdeksänneksi.
Uuteen nousuun ura lähti 80-luvun lopussa yhdessä tuottaja Kassu Halosen kanssa. Kirka palasi suoraviivaisen englanninkielisen rockin pariin albumilla R.O.C.K. ja löysi myös oman tyylinsä suomenkielisen ja aikuisemman popin saralla. Vuonna 1988 hän voitti Syksyn sävelen kappaleella Surun pyyhit silmistäni. Kappaleesta tuli Kirkan uran suurin menestys. Samanniminen albumi on 210000 kappaleen myynnillään kaikkien aikojen kolmanneksi myydyin suomalainen äänite. Nimikappale levytettiin myös englanniksi nimellä Sadness in Your Eyes, ja se menestyi myös Euroopassa, varsinkin Kreikassa, jossa Kirka tunnetaan yhä.
90-luvulla Kirkan maine oli jo vakiintunut, ja hän oli itseoikeutetusti mukana vuosikymmenen lopun nostalgiahitissä, Mestarit-ryhmässä yhdessä Hectorin, Pepe Willbergin ja Pave Maijasen kanssa. Vuosina 1998-99 keikkaillet Mestarit tekivät loppuunmyydyn jäähallikiertueen ja vetivät ensimmäisenä kotimaisena artistina Helsingin Olympiastadionin täyteen. Yhtyeen keikoilta äänitettyä albumia myytiin yli 100 000 kappaletta.
Kirkalla oli hittikappaleita viidellä eri vuosikymmenellä, mikä on Suomessa äärimmäisen harvinaista. Esiintyjänä hän oli edelleen huippukunnossa, ja keikkoja Kirkalle oli myyty pitkälle ensi kesään asti. Kotikulmillaan lenkkeilevä Kirka oli tuttu näky helsinkiläisille Kruununhaassa ja Hakaniemessä. Tuskin kukaan oli varautunut hänen kuolemaansa.
Kirka Babitzin haudataan hiljaisuudessa 2.2.2007
Kirka on kuollut 31.1.2007
SANOTTUALukijat muistelevat Kirkaa 31.1.2007
TIETOKULMAKirill "Kirka" Babitzinin vuodet 31.1.2007
TIETOKULMAKirkan tuotanto 31.1.2007
Kirkasta erikoislähetys Radio Helsingissä 31.1.2007
ONNITTELEMMEKirkan 50-vuotishaastattelu vuodelta 2000 22.9.2000
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi