19.1.2010 19:13
Tämän kevään odotetuimmat suomalaissäveltäjien kantaesitykset tapahtuvat ulkomailla. Kaija Saariahon Émilie-ooppera kantaesitetään Lyonissa maaliskuussa, pääosassa on Karita Mattila.
Magnus Lindbergin ensimmäinen vuosi New Yorkin filharmonikkojen nimikkosäveltäjänä huipentuu kesäkuussa suuren teoksen kantaesitykseen.
Suomessa orkesterit esittävät keväällä 18 kantaesitystä, vähemmän kuin yleensä.
Kevään kiinnostavia uutuuksia ovat esimerkiksi Jan Vainion konsertto beatboxaajalle ja jousiorkesterille (Mikkelin kaupunginorkesteri 18. 2.) ja Kimmo Hakolan sinfonia nro 1 (Radion Sinfoniaorkesteri 19. 5.)
Helsingin Sanomat selvitti Suomen sinfoniaorkesterien kantaesitysten suosikkisäveltäjät viime vuosikymmenellä. Leif Segerstamilla on eniten orkesterikantaesityksiä, 21 kappaletta. Hän ei ota sävellystilauspalkkioita ja kirjoittaa omalla tekniikallaan valtavasti teoksia.
Sävellystilauksia Suomen sinfoniaorkesterit tekevät useimmin Kalevi Aholta ja Uljas Pulkkisilta. Molemmilta kuultiin viime vuosikymmenellä 17 orkesterikantaesitystä Suomessa. Aho sävelsi puolenkymmentä orkesteriteosta myös ulkomaalaisille tilaajille.
Lisää kantaesitysselvityksestä keskiviikon kulttuurisivuilla.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi