lauantai 21.11.2009 | Hilma  Onnittele e-kortilla

Suomen pääkonsulaatti ei halua Sofi Oksasta esiintymään Pietariin

5.8.2008 20:57

Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva

Kirjailija Sofi Oksasta ei päästetä esiintymään Pietariin. Hänen uusin romaaninsa käsittelee kriittisesti Neuvostoliittoa.

Kirjailija Sofi Oksasta ei päästetä esiintymään Pietariin. Hänen uusin romaaninsa käsittelee kriittisesti Neuvostoliittoa.

Suomen Pietarin-pääkonsulaatti ei halua kirjailija Sofi Oksasta joulukuussa Pietarissa järjestettävän runotilaisuuden esiintyjäksi.

Tilaisuutta järjestävän Suomen PENin puheenjohtaja Jukka Mallinen sanoo kuulleensa maanantaina pääkonsulaatista, ettei Oksanen sovi tilaisuuteen, koska hänen tulonsa voisi aiheuttaa Venäjällä levottomuutta.

"Keväällä oli tiedossa, että Oksanen on tulossa. Eilen jouduin konsulaatin kanssa käydyn keskustelun jälkeen hänen kohdaltaan peruuttamaan vierailun", Mallinen sanoo.

Oksasen oli tarkoitus osallistua suomalais-venäläiseen runoiltaan Pietarissa. Sen käytännön järjestelyistä Suomessa vastaa kirjailijoiden sananvapausjärjestö Suomen PEN. Pääkonsulaatti on runoillan suurimpia rahoittajia kirjallisuuden vientiorganisaation FILIn ohella.

Mallisen mukaan PEN ei vetäydy tilaisuudesta, vaan Oksanen jätetään rahoittajan toivomuksesta pois esiintyjälistalta.

Pääkonsulaatti kiistää poliittiset perusteet.

"Hän ei ole runoilija, se on runoilta, ja se on aina ollut runoilta", kulttuurisuhteista Pietarissa vastaava konsuli Leena Liski perustelee.

Pietarin pääkonsulin Olli Perheentuvan mukaan tämä on ainoa peruste päätökselle, eikä mihinkään muihin perusteisiin ole vedottu.

Liskin mukaan konsulaatti ei ole saanut virallista nimilistaa esiintyjistä, vaan kaikki tulijoista käydyt keskustelut ovat olleet alustavia.

Ulkoministeriöstä ei tiistaina kommentoitu asiaa, vaan kehotettiin kääntymään pääkonsulaatin puoleen.

Oksanen itse pitää käännettä pöyristyttävänä.

"Uskon, että tässä on perusteena Viron ja Venäjän suhteiden nykytilanne. Olen puhunut julkisuudessa paljon varsinkin Viron neuvostomiehityksestä."

Hänen mielestään runoihin vetoaminen on hassua, koska hän oli sopinut Mallisen kanssa tekevänsä tilaisuuteen proosarunoutta. Hän ei ole törmännyt vastaaviin vaikeuksiin koskaan aiemmin. "Tarkoittaako tämä sitä, että tämä on Suomen viranomaisten uusi linja?"

Pääkonsuli Perheentupa sanoo, ettei ollut kuullut Oksasen suunnitelmista kirjoittaa runoja.

Virolaiset juuret omaavan Oksasen tuore romaani Puhdistus käsittelee kriittisesti Neuvosto-Viron aikaa. Kolumnistina hän on käsitellyt myös Venäjän valtion ja sen tiedusteluelinten toimintaa.

Oksanen ei ole aiemmin esiintynyt Venäjällä, mutta vironvenäläisille hän on teoksistaan puhunut. "Löysimme toisen polven maahanmuuttajuudesta yhteisen sävelen."

Viron ja Venäjän suhteet ovat viime aikoina olleet viileät.

Lisää aiheesta:

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.