lauantai 21.11.2009 | Hilma  Onnittele e-kortilla

Taiteilija Karttunen: "Internetin kuvat inhottavat"

18.2.2008 22:43

Taitelija Ulla Karttusen teos toivoo, että lapsipornoa esittävien sivujen tuottaminen kriminalisoitaisiin, ei niiden kritiikki.

"Tällaisen teoksen tarkoituksena on osallistua todellisuuden muuttamiseen. Kuvat ovat internetin valtavirtaa, ja paheksun sitä. Olen tuntenut oloni inhottavaksi käsitellessäni aineistoa, jota on netissä ilmeisesti miljoonia sivuja."

Karttusen mukaan teos ei ole vain poliisin haltuun päätynyt noin kymmenen sentin paksuinen nippu isokokoisia paperitulosteita.

"Kyseisessä teoksessa kuvia, sanoja, tutkimusta, ajattelua ja tekoa ei voi erottaa erilleen. Teosta voi kutsua aktivistiseksi taiteeksi, todellisuustaiteeksi tai käsitteellis-poliittiseksi taideteoksi", hän korostaa.

Karttunen saattaa muokata teoksesta uuden version ilman kiisteltyä kuvaosuutta.

"Ongelma tällöin on tietysti todistaa, että keskusteltu materiaali todella on internetin perustarjontaa."

Lisää aiheesta:

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.