lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Ulla Karttunen puolustaa takavarikoitua teostaan

4.3.2008 4:00

Sirpa Räihä / HS

Taiteilija Ulla Karttunen purkamassa näyttelyään.

Taiteilija Ulla Karttunen purkamassa näyttelyään.

Lapsipornokohun aiheuttanut teos Neitsythuorakirkko oli "ilmianto laillisuuttaan vakuuttavien, vapaasti saatavissa olevien miljoonalukuisten nettisivujen sisältämästä lapsipornosta", kuvataiteilija Ulla Karttunen kirjoittaa Helsingin Sanomille lähettämässään puheenvuorossa.

Teoksen vuoksi Karttusta epäillään sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan, lasta esittävän kuvan hallussapidosta.

"Jos ilmiantaja on väistämättä itse murhaaja tai jos tiedonanto keskitysleiristä on sen pystyttämistä, eletään silmien ummistamisen totalitarismissa", Karttunen puolustautuu.

Poliisi vieraili runsaat kaksi viikkoa sitten Kluuvin galleriassa taiteilija Ulla Karttusen juuri avautuneessa näyttelyssä. Karttusen Neitsythuorakirkko-teoksesta takavarikoitiin sen internetin lapsipornoa kritisoiva aineisto, paperitulosteita, joissa oli muun muassa netistä peräisin olleita kuvia nuorista tytöistä ja pojista.

Takavarikko perustui avajaisvieraan poliisille tekemään ilmiantoon. Hän oli ottanut yhteyttä myös galleriaa ylläpitävään Helsingin kaupungin taidemuseoon. Museon johtoryhmä päätti sulkea teoksen jo ennen poliisin tuloa.

Poliisi vei aineiston rikoslain 17. luvun 19. pykälän perusteella. Sen mukaan sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan, lasta esittävän kuvan hallussapidosta voidaan tuomita sakkoon tai vankeuteen enintään vuodeksi.

Helsingin Sanomien haastattelussa 16.2. 2008 Karttunen sanoi, että teoksen teksteistä ilmeni selvästi sen tarkoitus kritisoida internetin lapsipornoa ja lapsen erotisoimista.

Karttunen tähdensi haastattelussa, että kyse on yhteiskuntakriittisestä taiteesta.

Taiteilija sanoi olevansa samalla asialla poliisin kanssa.

"Pelkät ilmiannot eivät riitä. Pitäisi käydä laaja yhteiskunnallinen keskustelu siitä, miksi netissä voi julkaista avoimesti rikollista aineistoa", hän totesi.

Myöhemmin poliisi takavarikoi Karttuselta kaksi tietokonetta, kameran muistikortin ja pari cd-levyä. Suurin osa on jo palautettu taiteilijalle, mutta hänen mukaansa toinen, työnteon kannalta olennainen tietokone on yhä poliisilla. Hän kertoi maanantaina, että poliisi on palauttanut myös osan Neitsythuorakirkko-teoksen aineistosta.

Ylikomisario Markku Mero kertoi maanantaina, että taiteilijaa kuulustellaan vielä.

"Tarkoitus on saada tämä lähipäivinä syyttäjän harteille. Se on osaltani enää pientä teknistä touhua. Ei tämmöistä ole enää syytä laajentaa."

Karttusen näyttely Kluuvin galleriassa päättyi sunnuntaina.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.