perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Tarja Halosen näköiskilpailu ratkesi Yhdysvalloissa

26.7.2008 18:15 | Päivitetty: 26.7.2008 23:42

Yhdennäköisyydestä Tarja Halosen kanssa kilpaillaan osoitteessa www.duluthnewstribune.com.

Yhdennäköisyydestä Tarja Halosen kanssa kilpaillaan osoitteessa www.duluthnewstribune.com.

Presidentti Tarja Halosen amerikkalainen kaksoisolento on löytynyt. Tarja Halonen -näköiskilpailu järjestettiin suomalais­amerikkalaisilla FinnFest 2008 -festivaaleilla.

Wisconsini­lainen Gayle Wahner vei kilpailun voiton lukuisilta suomalais­osallistujilta.

Huomattava ero Halosen ja Wahnerin välillä on se, että edellinen kampaa hiuksensa oikealle ja jälkimmäinen vasemmalle. Wahner ei aio muuttaa kampaustaan. Hänen mukaansa nykyinen tyyli luo vaikutelman, että hän on Halosen peilikuva.

Halonen vieraili itsekin FinnFest-tapahtumassa ja sai suuren suosion suomalaisamerikkalaisilta festivaalivierailta.

FinnFest järjestetään joka vuosi eri paikkakunnalla. Tänä vuonna se pidetään Minnesotan Duluthissa, joka tunnetaan myös Suurten järvien Helsinkinä.

Tämänvuotinen festivaali yhdistää monia eri kulttuuriryhmiä. Festivaaleilla esittäytyvät muun muassa romanit, suomenruotsalaiset, suomenjuutalaiset ja saamelaiset. Erityisesti saamelaisten ääni kuuluu nyt poikkeuksellisen voimakkaana.

Amerikasta mukana ovat muun muassa ojibwe-intiaanit sekä suomalaisten ja intiaanien jälkeläiset, fintiaanit.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.