lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

The Ark myi Tavastian loppuun kolmena iltana

18.4.2007 1:29

Hanna-Kaisa Hämäläinen

The Ark Tavastialla tiistai-iltana.

The Ark Tavastialla tiistai-iltana.

Maailma on muuttunut. Koskaan aikaisemmin Ruotsin euroviisuedustaja ei ole käynyt ennen viisufinaalia soittamassa loppuunmyytyä keikkaa Helsingin Tavastia-klubilla. Tomas Ledin on ainoa ruotsalainen euroviisuedustaja, joka on ylipäänsä joskus esiintynyt Tavastialla.

The Ark myi Tavastian loppuun, ei yhtenä, vaan peräti kolmena perättäisenä iltana.

"Olemme käyneet Suomessa keikalla heti ensimmäisen levymme ajoista lähtien, ja meillä on ollut aina paljon yleisöä", sanoo yhtyeen laulaja Ola Salo.

The Ark päätti aloittaa Pohjoismaiden kiertueensa Tavastialta tiistai-iltana. Se olisi todennäköisesti tehnyt niin, oli Euroviisuissa tai ei.

Ruotsalaisille Euroviisut ovat olleet jo pitkään suurempi kansanjuhla kuin suomalaisille. Ola Salo muistaa oppineensa katsomaan kisoja jo lapsena.

"Äiti ja isä ostivat paljon karkkia, ja koko perhe istui katsomaan niitä." Suomessa Lordin viimevuotinen voitto haluttiin nähdä ikuisten häviäjien vastaiskuna ja miehekkään kapinahevin voittona pinnallisesta euroviisuperinteestä. Salon on vaikea nähdä Lordia äijäkulttuurin sankarina.

"Lordi ei edusta minusta machoutta, vaan leikkisyyttä ja fantasiaa. Täytyy olla paljon huumorintajua, että pukeutuu niin."

Huumorintajun rajoja Euroviisu-Ruotsin ja heviäijä-Suomen välillä testattiin, kun Idols-voittaja Ari Koivunen luonnehti tv-ohjelmassa The Arkin musiikkia "ruotsalaiseksi homopopiksi". Ruotsin iltapäivälehdissä pillastuttiin Koivusen sanavalinnasta, mutta biseksuaaliksi julkisesti tunnustautunut Salo ei ole huolissaan.

"En tiedä mitä pahaa siinä on. Suurta osaa suosikkiartisteistani voisi nimittää homopopiksi: Elton John, Rufus Wainwright, Lou Reed, David Bowie ja Freddie Mercury. Ymmärrän, että tämä kaveri ei tarkoita sillä mitään erityisen hyvää. Mutta en minä siitä pahastu. Enemmän minua loukkaisi, jos minua nimitettäisiin Idols-voittajaksi."

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.